Náčelník mestskej polície: víkendy veru bývali divoké
Náš spravodajský portál sa vám prioritne snaží prinášať čo najaktuálnejšie informácie z prostredia práce záchranných zložiek.
Rozhodli sme sa, že v rámci spestrenia a lepšieho poznania práce policajtov, hasičov či záchranárov vám budeme prinášať i rozhovory so zaujímavými ľuďmi z tejto oblasti. Prvým z nich je Marek Murín, náčelník mestskej polície v Liptovskom Hrádku.
Ide o dlhoročného príslušníka mestskej polície, v jej radoch pôsobí od roku 1998. Od roku 2017 zastával funkciu zástupcu náčelníka. Od záveru minulého roka bol funkciou náčelníka mestskej polície poverený, 21. februára 2019 ho mestské zastupiteľstvo do nej aj vymenovalo.
S Marekom Murínom sa zhovárali Michal Paška a Richard Šopor.
Mestským policajtom ste 21 rokov. Čo vás viedlo k tomu, aby ste sa venovali práve tejto práci?
Vnútorné presvedčenie. Chcel som byť policajtom a aj pracovať pre mesto, v ktorom žijem celý život. Vždy som sa snažil byť maximálne nápomocný a pomáhať ľuďom. Preto padla voľba na povolanie mestského policajta.
Ako fungovala mestská polícia v časoch, keď ste vstúpili do jej radov?
V teréne bola dvojčlenná hliadka, oznámenia na tiesňovej linke prijímala stála služba. S ňou sme komunikovali prostredníctvom vysielačiek. K dispozícii sme samozrejme mali aj klasické služobné auto. V tých časoch fungovali aj zmiešané hliadky so štátnou políciou, robili sa aj „výmetnice“ po nočných podnikoch.
Za tie roky muselo byť zákrokov, ktoré ste absolvovali, nespočetné množstvo. Zvlášť v 90-tych rokoch žil Liptovský Hrádok cez víkendy poriadnym nočným životom…
Bolo to veru pestré. Keď človek prichádzal v piatok či v sobotu do nočnej služby, to bol stres (úsmev) . Vedeli sme, že sa nezastavíme. V neďalekom Jamníku boli ešte kasárne, čiže baviť sa sem chodili okrem domácich a ľudí z okolitých obcí aj vojaci. Víkendy veru bývali divoké. Riešili sme rôzne bitky, rušenie nočného pokoja, poškodzovanie majetku či popíjanie alkoholu na verejnosti. Dnes už je situácia úplne iná, však v meste ani typický nočný podnik nemáme. Ale na nedostatok práce sa určite nesťažujeme.
Aký je ešte rozdiel medzi tou dobou a súčasnosťou?
V oveľa väčšom rozsahu sme zasahovali pri prípadoch domáceho násilia. Teraz ich ubudlo, neviem, čím to je. Možno ľudia nechcú ísť do sporov a susedia sa boja zavolať. Viem, že sme vtedy do mesiaca riešili 4-5 takýchto prípadov. Raz nám dokonca volal aj chlap, že ho bije žena. Teraz je situácia v meste určite pokojnejšia a dovolím si tvrdiť, že sme bezpečné mesto. Sporadicky sa stane, že dôjde k narušeniu verejného poriadku či rušeniu nočného pokoja, najmä keď je v meste nejaká akcia. S tými 90-tymi rokmi sa to ale naozaj nedá porovnať, čo nám dokazujú aj štatistiky. Vlani bol problém s vykrádaním bytov, čo sa však podarilo vyriešiť.
Keď hovoríme o bezpečnosti v meste, obísť nemôžeme ani kamerový systém, ktorý na mestskej polícii prevádzkujete. Pri Vašich začiatok v polícii ste o niečom takom ani len nechyrovali.
Veru áno, moderná doba priniesla aj takúto formu pomoci, za ktorú sme vďační. Kamery pomáhajú nielen pri prevencii, ale využívame ich aj pri spolupráci s kriminálnou, dopravnou políciou či obvodným oddelením polície tu v Liptovskom Hrádku. Máme záujem kamerový systém rozšíriť o ďalšie štyri body plus staršie kamery zmodernizovať. S tým súvisí aj nevyhnutný prechod na optickú sieť, nové kamery sú vo vysokej kvalite.
Liptovský Hrádok je okrem mesta zelene aj mestom škôl. Ako sa to prejavuje pri práci mestskej polície?
Verejnosť nás každé ráno a popoludní môže vidieť na Hradnej ulici, kde je situovaných najviac základných škôl. Dávame pozor, aby deti sa dostali bezpečne do a zo školy. Niektoré vozidlá je potrebné zastaviť, niektorí vodiči sú totiž neohľaduplní. Potom sa rozčuľujú, keď sú riešení v priestupkovom konaní. Pre nás je prioritou bezpečnosť detí a z toho určite nepoľavíme.
Mestská polícia často zasahuje i s ďalšími zložkami záchranného systému: s políciou, hasičmi a záchranármi. Liptovský Hrádok je v podstate mestečkom, no sídlia tu všetky zložky záchranného systému. Ako medzi sebou spolupracujete?
Máte pravdu, máme tu hasičskú stanicu, obvodné oddelenie polície a sídlo tu má aj posádka Záchrannej zdravotnej služby. Spolupráca je jedným slovom výborná. Za tie roky máme vybudované nadštandardné vzťahy. Vieme, že sa pri akejkoľvek situácii môžeme spoľahnúť jeden na druhého, čo je na prospech občanom. So spoločnosťou Falck (prevádzkovateľ Záchrannej zdravotnej služby) je super spolupráca i pri preventívnych aktivitách. Majú tam pána Glončáka, ktorý je človekom na správnom mieste, veľkým profesionálom a vždy je ochotný pomôcť. Robíme školenia pre všetky vekové kategórie, pomohli nám aj pri vlaňajšom projekte Protidrogového vlaku.
Cítiť rozdiel pri práci mestského policajta v zime a, napríklad, v lete?
Určite áno. V lete sú prázdniny, dovolenky, ľudia sú dlhšie von, stretávajú sa. O niečo viac je práce v lete. Ovplyvňujú to hlavne spomínané prázdniny.
Aká je Vaša vízia smerovania mestskej polície v Liptovskom Hrádku?
Chceme v rámci svojich personálnych možností ďalej rozvíjať našu činnosť. Kamerovým systémom mať pokrytú každú oblasť v meste. Samozrejmosťou je pokračovanie v našich rozbehnutých preventívnych aktivitách. Každodennou prácou v uliciach mesta chceme dosiahnuť, aby sa ľudia či návštevníci v Liptovskom Hrádku cítili bezpečne a aby vedeli, že na mestskú políciu sa vždy môžu s dôverou obrátiť.
Text: Michal Paška, Richard Šopor
Foto: Michal Paška