Aj napriek nižšej návštevnosti hôr sa horskí záchranári nenudia

Horská záchranná služba za prvé tri mesiace tohto roka ošetrila celkovo 1786 úrazov. Dialo sa tak aj napriek tomu, že opatrenia v súvislosti s koronavírusom výrazne znížili návštevnosť v horských oblastiach. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je to pokles o 11 percent.

V marci, keď začali platiť opatrenia v súvislosti s koronavírusom, potrebovalo pomoc horských záchranárov 36 ľudí. „Zaznamenali sme aj dve smrteľné nehody. V horskom teréne sme tiež našli telesné pozostatky dvoch nezvestných osôb,“ informovala Horská záchranná služba.

Bohužiaľ, smrteľných nehôd je v horách zatiaľ viac. Kým za prvý štvrťrok uplynulého roka ich bolo sedem, v tomto roku horskí záchranári evidujú jedenásť smrteľných nehôd.

Aj napriek aktuálnej situácii s koronavírusom horskí záchranári pripomínajú, že sú pripravení pomáhať všetkým návštevníkom hôr, ale aj mimo nich. „Upozorňujeme však, aby návštevníci hôr nepreceňovali svoje schopnosti, správali sa zodpovedne a neohrozovali seba, svoje okolie a v neposlednom rade záchranárov. Hory tu stále boli, sú a aj budú, tak nech je pobyt v nich spájaný len s príjemnými zážitkami,“ odkazujú horskí záchranári.

Text a ilustračné foto: Michal Paška

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *