Aktuálne z hôr

Aj napriek nižšej návštevnosti hôr sa horskí záchranári nenudia

Horská záchranná služba za prvé tri mesiace tohto roka ošetrila celkovo 1786 úrazov. Dialo sa tak aj napriek tomu, že opatrenia v súvislosti s koronavírusom výrazne znížili návštevnosť v horských oblastiach. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je to pokles o 11 percent.

V marci, keď začali platiť opatrenia v súvislosti s koronavírusom, potrebovalo pomoc horských záchranárov 36 ľudí. „Zaznamenali sme aj dve smrteľné nehody. V horskom teréne sme tiež našli telesné pozostatky dvoch nezvestných osôb,“ informovala Horská záchranná služba.

Bohužiaľ, smrteľných nehôd je v horách zatiaľ viac. Kým za prvý štvrťrok uplynulého roka ich bolo sedem, v tomto roku horskí záchranári evidujú jedenásť smrteľných nehôd.

Aj napriek aktuálnej situácii s koronavírusom horskí záchranári pripomínajú, že sú pripravení pomáhať všetkým návštevníkom hôr, ale aj mimo nich. „Upozorňujeme však, aby návštevníci hôr nepreceňovali svoje schopnosti, správali sa zodpovedne a neohrozovali seba, svoje okolie a v neposlednom rade záchranárov. Hory tu stále boli, sú a aj budú, tak nech je pobyt v nich spájaný len s príjemnými zážitkami,“ odkazujú horskí záchranári.

Text a ilustračné foto: Michal Paška

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *