FotogalériaPožiare

Blesk zapálil les v nedostupnom teréne

Demänovská dolina: K náročnému požiaru vo veľmi ťažko dostupnom teréne boli hasiči privolaní pár minút pred 18-tou hodinou.

Na miesto vyrazili najskôr na dvoch vozidlách, po lokalizácií miesta požiaru si veliteľ zásahu povolal ešte dvoch príslušníkov na jednom vozidle. Miesto požiaru sa označuje ako Demänovská hora, v blízkosti hotela Chopok. Keďže sa jednalo o požiar v neprístupnom teréne, hasiči museli na miesto vyšlapať pešo približne kilometer po strmej lesnej ceste. Keď prišli na miesto, zistili, že požiar horí koreňovým systémom na rozlohe približne 20×15 metrov. Vodu na miesto zásahu dokázal doviezť v sudoch jedine lesný traktor a tak sa hasenie predĺžilo do neskorých večerných hodín.

Hasiči celé miesto požiaru prekopali do hĺbky, aby odkryli všetky ohniská v zemi a postupne ich zalievali vodou. Náročnosť zásahu si vyžiadala aj pomoc od dobrovoľníkov z Bodíc a Dobrovoľného hasičského zboru mesta Liptovský Mikuláš.

Zásah na mieste trval viac než štyri hodiny a počas jeho trvania boli hasiči neustále ohrozovaní padajúcimi kameňmi, nestabilným podložím, kde sa pohybovali aj prehorenými kusmi koreňov a dreva. V neskorších večerných hodinách zásah komplikovala taktiež úplná tma. Je preto veľkým šťastím, že sa zo zasahujúcich nikomu nič nestalo a hasiči dokázali požiar lokalizovať a zlikvidovať skôr, ako by sa rozšíril ďalej nedostupným terénom.