NezaradenéZaujímavosti

Čaká nás zatmenie slnka

K tejto zaujímavej astronomickej udalosti dôjde už zajtra v utorok 25. októbra od približne 11:15.

Čiastočné zatmenie Slnka začne v severných regiónoch Slovenska o 11:15, pričom v Košiciach a v Bratislave začne vesmírne predstavenie od približne 11:17. Maximálne štádium by na Slovensku malo nastať medzi 12:20 až 12:23.V maximálnom štádiu pokryje Mesiac na východe Slovenska zhruba 37 % slnečného disku. V Bratislave to bude len okolo 31 %. Platiť bude, že čím severovýchodnejšie sa budete nachádzať, tak tým bude čiastočné zatmenie Slnka výraznejšie. Pri pohľade na Slnko začne Mesiac zahaľovať Slnko z jeho vrchnej časti. Celé vesmírne divadlo by sa na našom území malo skončiť krátko po 13:30.

Nadchádzajúce čiastočné zatmenie Slnka bude najvýraznejšie v oblasti centrálneho Ruska a v oblasti Kazachstanu, kde Mesiac zahalí aj viac ako 80 % slnečného disku. 

Ďalšie zatmenie až o pár rokov

Čiastočné zatmenie Slnka, ktoré nás čaká o niekoľko dní bude viditeľné samozrejme len v prípade dobrého počasia. To je zatiaľ ešte pomerne otázne. Či teda aj budeme vidieť toto zatmenie Slnka je nateraz otázne.

K ďalšej obdobnej vesmírnej udalosti dôjde až o niekoľko rokov. 12. augusta 2026 sa očakáva v Európe úplne zatmenie Slnka a na Slovensku by malo byť taktiež veľmi dobre viditeľné. Na to si však musíme ešte počkať.

Zdroj imeteo.sk