Dnes je svetový deň prvej pomoci

Život vám môže zachrániť aj štvorročné dieťa alebo deväťdesiatročná starenka. Prvá pomoc je základná zručnosť, ktorá môže poskytnúť účinné a rýchle zásahy, ktoré pomôžu znížiť zranenia a utrpenie a zlepšiť šance na prežitie osoby v núdzi.

Dnes, to je 10. 09. 2022 je Svetový deň prvej pomoci a ak chcete urobiť niečo naozaj dôležité, čo má zmysel, urobte si kurz prvej pomoci. Perfektné kurzy robia aj moji kolegovia na Operačnom stredisku ZZS SR. Viac info na www.155.sk

Už viac ako 100 rokov je prvá pomoc základom činnosti Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC). Spolu so svojimi 192 členskými národnými spoločnosťami (medzi nimi aj Slovenský Červený kríž) sa IFRC snaží reagovať na núdzové situácie vo všetkých častiach sveta a tiež pomáhať postihnutému obyvateľstvu bez diskriminácie. S podporou Globálneho referenčného centra prvej pomoci (GFARC) je IFRC vedúcim poskytovateľom prvej pomoci v oblasti starostlivosti a odbornej prípravy na celom svete. Národné spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca každoročne vyškolia viac ako 23 miliónov ľudí na záchranu

BOZK ŽIVOTA

Táto ikonická fotka je kvintesenciou príbehov so šťastným koncom, reportérskej zručnosti a altruizmu. A paradoxne aj lásky.

Nie k človeku.

K životu.

17. júla 1967 technik Randall Champion pri bežnej údržbe stĺpu elektrického vedenia zavadil o drôty a zasiahol ho prúd. Bez známok života zostal visieť hlavou dolu a nespadol len vďaka tomu, že ho držali bezpečnostné remene. Náhodou to videl fotograf miestnych novín v Jacksonville Rocco Morabito, v aute mal vysielačku a zavolal pomoc. Z iného stĺpa bleskovo zliezol Championov kolega Thompson, dostal sa k nemu a začal mu dávať dýchanie z úst do úst. Udrel ho aj do hrudníka. Rocco začal fotiť a tak vznikla séria fotografií, z ktorej sa na druhý deň tá kľúčová objavila na titulke miestnych novín. Prevzala ju Associated Press a za pár týždňov, ešte pred dobou internetu, doslova obletela svet.

Po tom, čo Thompson nahmatal pulz a Championa opatrne dostal na zem, sa ho ujali kolegovia a prišla záchranka. Champion prežil. Zomrel až v roku 2002. Thompson žije dodnes.

Príbeh pokračoval, v roku 1968 dostal Morabito za fotografiu prestížnu Pulitzerovu cenu a dvaja kolegovia zostali priateľmi až do smrti jedného z nich.

Možno len doplním, že v súčasnosti sa dýchanie z úst do úst odporúča pri laickej prvej pomoci len v niekoľkých prípadoch. Ak ide o dieťa, blízkeho príbuzného alebo záchranca absolvoval kurz prvej pomoci a vie ho jednoducho správne urobiť. Tou najdôležitejšou zásadou pri zastavení obehu je stláčanie hrudníka, do hĺbky 5-6 cm a s frekvenciou 100 až 120 stlačení za minútu. A volať na tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, čo robiť. Na telefonickej linke zostáva až do príchodu sanitky.

Alena Krčová – ZZS

Na obrázku môže byť 2 ľudia a vonku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.