Zaujímavosti

Drevenička je po požiari zrekonštruovaná

Ako sme vás informovali v článku https://liptov112.sk/vo-vazci-hori-dreveny-dom/ pred dvoma rokmi 29. augusta 2021 vypukol požiar dreveničky vo Važci. Jednalo sa o vzácnu pamiatku, dom v ktorom žil a tvoril maliar Jan Hála.

Domáci hasiči, pri otvorení zrekonštruovanej drevenice DHZO Važec

V týchto dňoch sa dokončila rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky.

Na zhorenej Hálovej dreveničke vo Važci v uplynulých mesiacoch prebiehali rozsiahle rekonštrukčné práce.

Cieľom bolo zachovať autenticitu celej stavby. Pribudla nová strecha, rekonštrukcia interiéru, vyčistenie podláh, stropu, spárovanie hlinou z okolia, maľovanie stien pačokom, drevené časti olejovým náterom, kompletný náter exteriéru. Zrealizovaná bola kompletná rekonštrukcia pivnice. Schodisko sa podarilo vyrobiť podľa starých častí.

Počas rekonštrukcie boli použité aj lokálne materiály, ako napríklad hlina vykopaná v pivnici pod drevenicou. Hlina bola preosiata, premytá a použitá na tmelenie škár medzi drevami, tak ako to bolo aj pôvodne. Drevené šindle boli vyrobené v Oravskej Polhore.

Pri príležitosti odovzdania stavby bude vo štvrtok 30. 11. 2023 o 16-tej hodine Hálova drevenica dočasne sprístupnená verejnosti.

Vystúpi folklórne združenie Stráne, súčasťou bude aj prezentácia vybraných fotografií počas rekonštrukcie od realizátorov stavby.

Kompletná rekonštrukcia drevenice si vyžiadala investíciu viac ako 150-tisíc eur, z toho 60-tisíc eur financoval Žilinský samosprávny kraj a zvyšok bol financovaný z poistnej udalosti.

Tešíme sa na vás už dnes o 16-tej v kompletne zrekonštruovanej Hálovej dreveničke vo Važci.

foto + info: fcb ŽSK

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *