Aktuálne z hôrVýzvy

Extrémne náročný deň pre záchranárov v lyžiarskych strediskách

Počas stredy 27.12.2023 zasahovali záchranári HZS vo všetkých horských oblastiach pri šesťdesiatich lyžiarskych úrazoch. Jednalo sa prevažne o vážnejšie zranenia, ktoré vznikali pri zrážkach lyžiarov a snowboardistov. Po pádoch na zjazdovkách pribúdali aj zranenia končatín. Horskí záchranári z Nízkych Tatier ošetrili počas jedného dňa skutočne mimoriadny počet lyžiarskych úrazov. Na severnej strane Chopka si lyžiari na svahoch privodili až 30 úrazov, ktoré bolo potrebné ošetriť a zranených následne zo zjazdovky transportovať. Na južnej strane Chopka bolo dnes spolu 14 úrazov. Jeden úraz si vzhľadom na závažnosť zdravotného stavu pacienta vyžadoval súčinnosť s posádkou VZZS a letecký transport do nemocničného zariadenia. Na Donovaloch dnes záchranári HZS zasahovali pri piatich prípadoch, štyri lyžiarske úrazy ošetrili horskí záchranári na Kubínskej holi a po tri prípady boli v lyžiarskych strediskách Roháče – Spálená a Tatranská Lomnica. Záchranári HZS dnes zasahovali aj na Martinských holiach.

Príčinu veľkého počtu lyžiarskych úrazov treba hľadať jednak v množstve návštevníkov lyžiarskych stredísk, no aj v náročnejších, zľadovatených podmienkach na svahoch, ktoré sviatkujúcich lyžiarov zaskočili. Natopená vrstva snehu z vianočného oteplenia minulú chladnú noc prituhla a počas slnečného dňa spôsobovala problémy najmä technicky menej zdatným lyžiarom.

Vzhľadom na to, že lyžiarov na svahoch v prázdninovom období ešte bude pribúdať, apelujeme na návštevníkov lyžiarskych stredísk, aby boli vo zvýšenej miere ohľaduplní, nepreceňovali svoje schopnosti, svoju jazdu prispôsobovali aktuálnym podmienkam na zjazdovkách a plne rešpektovali pravidlá správania sa na lyžiarskej trati – Biely kódex.

Zdroj:hzs.sk