Zaujímavosti

Hrdinovia boli ocenení!

Bratislava: V utorok 28.3 sa v budove opery SND uskutočnil XI. ročník Zlatého záchranárskeho kríža.

Podujatie sa opakuje každý rok a jeho účelom je oceniť výnimočné záchranné akcie profesionálov, ako sú hasiči, policajti, záchranári, ale oceniť aj akcie laickej verejnosti. Za región Liptov boli ocenení záchranári z Liptovskej Osady, hasiči z Liptovského Mikuláša, horskí záchranári z Jasnej, ako aj záchranári z posádky RLP v Liptovskom Mikuláši.

Ocenenie v kategórii „Záchranársky čin profesionálneho kolektívu“ získali záchranári z RZP Liptovská Osada. Posádka tvorená Mgr. Silviou Janolkovou a Miroslavom Hlinkom bola dňa 17. októbra 2016 vyslaná k 56 – ročnému mužovi, ktorému začal zlyhávať implantovaný kardioverter-defibrilátor (ICD). Posádke bolo po konzultácii so Stredoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici doporučené deaktivovať implantovaný ICD pomocou magnetu Medtronic, ktorý ale v tom čase nebol vo výbave RLP. Silvia Janolková a Miroslav Hlinka sa so žiadosťou o pomoc skontaktovali s kolegom Michalom Haluškom bývajúcim neďaleko. Ako vhodnú náhradu za Medtronic použili magnet z reproduktora. Michal Haluška počas svojho voľna neváhal a priniesol tento improvizovaný magnet, ktorý úspešne použili na deaktiváciu ICD. Pacient bol transportovaný na ďalšiu liečbu do Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici. Vďaka vysoko profesionálnemu prístupu posádky RZP a rýchlej bezprostrednej pomoci Michala Halušku sa podarilo zachrániť ľudský život.

Ocenenie v tej istej kategórii získal tím hasičov z Okresného riaditeľstva HaZZ v Liptovskom Mikuláši (kpt. Rudolf Macko, ppor. Marián Gejdoš, npor. Ivan Belluš, npráp. Pavel Margetaj), záchranári z Horskej záchrannej služby (por. Milan Frejuk, npor. Zdenko Krajči, rtm. Peter Húska) a záchranári z RLP v Liptovskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu (MUDr. Viktor Hegeduš, Zlatica Dudášová, Martin Fáber). Príslušníci OR HaZZ v Liptovskom Mikuláši boli dňa 19. novembra 2016 vyslaní k popadaným stromom na komunikácii vedúcej do Demänovskej doliny – Jasnej. Po príchode na miesto udalosti začali s prípravou na sprejazdňovanie cesty. Počas pílenia a odstraňovania popadaných stromov panovali nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré spôsobili pád ďalšieho stromu na osobné vozidlo Škoda City s jednou osobou vo vnútri. Strom bol zvalený cez časť kapoty, čelného skla a strechy vozidla. Čelné sklo bolo preborené do priestoru kabíny. Osobu v aute hasiči vytiahli cez zadné dvere. Mladý muž bol v bezvedomí s tržnou ranou na hlave. Na miesto udalosti sa medzičasom dostavil príslušník HZS, ktorý hasičom pomohol zranenú osobu preniesť mimo popadaných stromov a spolu začali vykonávať kardio-pulmonálnu resuscitáciu. Po príchode ďalších príslušníkov HZS sa pri oživovaní osoby striedali, pričom dvaja hasiči začali so spriechodňovaním komunikácie, aby mohli zraneného preniesť do vozidla ZZS. Po príchode RLP lekár osobu zaintuboval a záchranári pokračovali v oživovaní ďalších 40 minút. Po nahmataní tepu bol muž prenesený do sanitky a odvezený do nemocnice. Napriek tomu, že svojim zraneniam nakoniec podľahol, jeho dočasná záchrana umožnila žiť ďalším štyrom ľuďom. Jeho orgány boli po súhlase rodiny využité na transplantáciu.

 

Zdroj + foto: Facebook – Prezídium Hasičského a záchranného zboru