Jesenné obdobie prináša aj zvýšený výskyt zveri na cestách

V uplynulých dňoch polícia v Lipt. Mikuláši eviduje niekoľko škodových udalostí, ktorých príčinou je zrážka vozidla so zverou. Preto vyzývame vodičov k väčšej opatrnosti.

     V jesennom období sa v blízkosti cestných komunikácií, najmä medzi obcami, vyskytuje množstvo potulujúcej sa zveri. Zvýšené riziko stretu so zverou je najmä v noci a ráno, kedy môže byť viditeľnosť a aj pozornosť vodičov znížená.  

     Miesta alebo úseky ciest so zvýšeným rizikom prebiehania lesnej zveri sú väčšinou označené výstražnou dopravnou značkou „Zver“. Táto dopravná značka upozorňuje na zvýšené nebezpečenstvo neočakávaného pohybu voľne žijúcej zveri cez cestu. Preto je dôležité rešpektovať túto dopravnú značku, dbať na zvýšenú opatrnosť, označeným úsekom ísť pomalšie a predvídať.    

  Aby vodiči znížili riziko zrážky so zvieraťom na ceste, mali by byť obozretní na miestach, kde sa lesná zver často vyskytuje. Je to najmä v lokalitách ich migračných a potravinových trás. Rizikové úseky sú najmä zalesnené časti ciest, husté krovie pri vozovke, či miesta, kde cesta oddeľuje lúku od lesa, príp. tie úseky ciest, popri ktorých sú polia s  poľnohospodárskymi plodinami.

    Ak sa už zviera dostane na vozovku, neodporúčame vodičom, aby sa použitím vysokej rýchlosti pokúšali zvieratám vyhnúť. Následky šmyku môžu byť oveľa závažnejšie ako zrážka s ním. To platí najmä pri jazde po diaľnici.

     Ak by ste si zrazenú zver nechali, alebo by vám ju našla polícia v kufri, môže to byť kvalifikované ako trestný čin pytliactva. Za také konanie hrozí trest odňatia slobody až na dva roky.  Takže, keď už niečo zrazíte, ostaňte na mieste, privolajte políciu a počkajte na ňu. Polícia by mala mať kontakt na užívateľa poľovného revíru, s ktorým by sa mala daná situácia riešiť. Či už ide o ulovenú alebo usmrtenú lesnú zver, patrí užívateľovi poľovného pozemku. S ním je potrebné riešiť aj odstránenie zrazeného zvieraťa z cesty.

kpt. JUDr. Anna POLJAKOVÁ

preventistka | vnútorné oddelenie | Okresné riaditeľstvo PZ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *