Zaujímavosti

Kokavskí hasiči dostali defibrilátor

Dobrovoľný hasičský zbor obce Liptovská Kokava si v stredu 18. 12. 2019 prevzal do užívania od zástupcu neziskovej organizácie Falck n.o. automatický externý defibrilátor. Kokavskí hasiči sa tak stali prvým zborom na Liptove, ktorý disponuje týmto prístrojom.

Nezisková organizácia FALCK n.o. v mesiaci November, vyhlásila súťaž pre dobrovoľné hasičské zbory po celom Slovensku. Pätnásť z nich mohlo po splnení vopred určených podmienok získať do daru tento automatický externý defibrilátor v hodnote 2000 €. Hasiči z Kokavy boli tým šťastným zborom, ktorý v tejto súťaži obstál a tento život zachraňujúci prístroj dostal.

Po krátkom základnom zaškolení, bol hasičský zbor na Kokave zaradený do databázy integrovaného záchranného systému ( IZS – 112 , 155 ) a v prípade mimoriadnych udalostí, môže byť vyslaný operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby na pomoc k postihnutej osobe. V prípade, že záchranné vozidlo, je zaneprázdnené iným výjazdom, môže operátor kontaktovať hasičov s požiadavkou na uskutočnenie výjazdu s automatickým externým defibrilátorom.

„pevne verím, že tento prístroj nám pomôže a bude slúžiť na pomoc našim občanom a verejnosti“ poznamenal predseda DHZ Lipt. Kokava a zároveň poďakoval zástupcovi Falck n.o. za tento vzácny dar.

AED bude dočasne uložený v reštauračno – ubytovacom zariadení Liptovská izba, kde bude k dispozícii verejnosti na dostupnom mieste v prípade potreby. Kedže aj v názve je, že prístroj je automatický, vie ho používať a obsluhovať aj laik a nezaškolená osoba. Treba sa len riadiť pokynmi z prístroja. Po dokončení rekonštrukcie požiarnej zbrojnice, bude tento prístroj umiestnený v nej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *