Lesný požiar v Račkovej doline

Račková dolina:  5 hasičských áut  dve štvorkolky 8 profesionálov a  16 dobrovoľných hasičov likvidovalo lesný požiar, ktorý vznikol v stredu 17. 10. 2018 v poobedňajších hodinách v Račkovej doline v lokalite Malý baranec.

Do ťažko prístupného lesného terénu v miestach so stúpaním aj 35 % si museli hasiči potrebný materiál, ako sú hadice, čerpadlá, savice, lopaty, čakany a motyky vynosiť v rukách.  Zraz jednotiek bol pri horskom hotely Akademik, odkiaľ sa presúvali po lesných cestách skoro 2 km k miestu požiaru. Čakal ich nerovný terén, plný popadaných stromov a skál.

Po príchode na miesto udalosti sa začalo s hasebnými prácami pomocou lopát, krompáčov a motýk. Z potoka, ktorý bol vzdialený viac ako pol kilometra sa nosila voda v bandaskách a genfovakoch. Za pomoci troch čerpadiel  sa im podarilo dostať hadicovým vedením dlhým skoro kilometer s prevýšením viac ako sedemsto metrov vodu až na požiarovisko, čo značne pomohlo oheň uhasiť. Za pomoci termokamery sa vyhľadávali skryté ohniská, ktoré sa dohášali. Požiar sa šíril prevažne  koreňovým systémom.

Po dvadsiatej prvej hodine sa väčšia časť hasičov vrátila na svoje základne. DHZo Vavrišovo ostali celú noc na mieste hliadkovať.

Vo štvrtok 18. 10. 2018 ráno sa na miesto vrátili profesionálni hasiči spolu s dobrovoľnými hasičmi,  ktorí miesto ešte raz prekontrolovali, dohášajú skryté ohniská  a začali s balením hadíc.

Včasným zásahom hasičov sa oheň nerozšíril do lesného porastu a v krátkom čase bol lokalizovaný. V prvých minútach sa uvažovalo aj o povolaní letky MV SR s vrtuľníkom, ale pre krátkosť času tento bol odrieknutý.