Požiare

Lesný požiar v ťažko dostupnom teréne

Vo štvrtok 21. 07. 2022 krátko po poludní zachvátil požiar územie Národného parku Veľká Fatra v katastrálnom území obce Liptovské Revúce. Požiar je v zle dostupnom teréne a aj v týchto chvíľach s ním bojuje tridsiatka hasičov. Požiar je na rozlohe cca 1 hektár.

Príčiny požiaru bude možné určiť až po jeho uhasení.

Ministerstvo životného prostredia SR apeluje na návštevníkov lesov a chránených území, aj na obyvateľov žijúcich v ich bezprostrednom okolí, aby boli obozretní, nakoľko pretrváva zvýšené riziko vzniku požiarov.

zdroj: MŽP SR

Aktualizácia: vyjadrenie HaZZ ZA – Dňa 21. júla 2022 o 13:30  bol na Krajské operačné stredisko HaZZ v Žiline ohlásený požiar lesa v katastri obce Liptovské Revúce, okres Ružomberok. Na preverenie udalosti boli vyslaní hasiči z Hasičskej stanice v Ružomberku a členovia Dobrovoľného hasičského zboru obce Liptovské Revúce. Po príchode bolo zistené, že ide o požiar v lesnom poraste po kalamite spôsobenej silnou búrkou v národnom parku Veľká Fatra v lokalite Chmelky v teréne neprístupnom pre hasičskú techniku. Požiarom bola zasiahnutá plocha cca 100×80 m. Na miesto bola vyslaná prieskumná skupina z Modulu pozemného hasenia z Banskej Bystrice s dronom, s ktorým spresnili polohu a rozlohu požiaru na 8400 m2. Krátko po 18-ej hodine na miesto priletel vrtuľník z lety Ministerstva vnútra SR. Hasiči na mieste lokalizovali požiar a odstraňovali popadané stromy z miest možného rozšírenia požiaru. Krátko po 21-ej hodine riadiaci dôstojník na mieste rozhodol, že hasenie požiaru pomocou vrtuľníka bude začínať od 8-ej hodiny ráno. Krátko po 8-ej hodine 22.7.2022 určení hasiči z Modulu pozemného hasenia zlanili z vrtuľníka na miesto požiaru. Vrtuľník v súčasnosti dopravuje vodu pre hasičov k požiaru. Momentálne zasahuje 15 profesionálnych a 5 dobrovoľných hasičov so 4-mi kusmi hasičskej techniky a vrtuľníkom MV SR. O udalosti boli vyrozumení majitelia zasiahnutého lesného porastu. Výška škody zatiaľ nebola odhadnutá. Príčina vzniku požiaru je doteraz neznáma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *