FotogalériaNehody

Medvedica stret s autom neprežila

Hybe: Na severnej  diaľnici D1 pred mostom Hybica v smere do Popradu osobné auto zrazilo medvedicu.

V stredu 21. septembra 2016  skoro ráno, približne o tretej hodine rannej sa na severnej diaľnici D1 v smere na Poprad, pred mostom Hybica zrazilo osobné auto s medvedicou, ktorú náraz usmrtil. Okrem mŕtveho zvieraťa na ceste ostali len úlomky skla pravde podobne zo spätného zrkadla.  Ráno sa na miesto dostavili členovia poľovníckeho združenia z Hýb, ktorí medvedicu za prítomnosti pracovníčky TANAPu obhliadli, následne naložili a odviezli do dediny.

Kedže medveď hnedý je zákonom chránené zviera, o prípad sa zaujíma odbor ochrany životného prostredia. Veterinárna správa odobrala vzorky na laboratórne vyšetrenie. Po výsledku sa rozhodne, či sa medvedica odvezie do kafilérie, alebo  sa bude môcť spracovať na trofej. Polícia túto udalosť dokumentuje ako škodovú udalosť. Podľa prítomného člena poľovníckeho združenia z Hýb sa jedná o asi trojročnú samicu medveďa hnedého s váhou okolo 100 kg.

V uvedenom úseku diaľnice sa nenachádza ochranné  pletivo,  preto pre tohto jedinca nebol najmenší problém dostať sa na diaľnicu.  Ako nám povedala pracovníčka ochrany TANAPu  v danom úseku sa nachádza prirodzený bio koridor medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami, kde je migrácia divej zvery vo väčšom množstve.

V sobotu 17. septembra taktiež došlo k stretu medveďa a auta, tentokrát na ceste 1/18 medzi Podtúrňou  a Liptovským Hrádkom, kde po zrážke uhynul mladý jedinec, pravde podobne ešte v prítomnosti matky medvedice.