Nehody

Mimoriadna udalosť na železnici pod Strečnom

ŠŤASTIE V NEŠŤASTÍ: ZRÁŽKA VLAKOV SI NEVYŽIADALA ŽIADNY ĽUDSKÝ ŽIVOT

Tlačová správa PZ SR:

Včera (03.júna 2022)  v čase okolo 18.35 hod. došlo v medzistaničnom úseku železničná stanica Žilina – železničná stanica Vrútky   k železničnej nehode. Na základe doteraz vykonaného vyšetrovania bolo zistené, že z doposiaľ presne  nezistených príčin došlo k zrážke manipulačného rušňa so stojacím osobným vlakom.  Ihneď boli na miesto  železničnej nehody vyslané všetky dostupné policajné hliadky aj tím posttraumatickej intervenčnej starostlivosti  Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.  Po železničnej nehode bolo na mieste ošetrených spolu 74 osôb, z toho 34 osôb bolo transportovaných do okolitých nemocníc. 59 osôb bolo ľahko zranených, 11 osôb stredne ťažko zranených a 4 osoby zranené ťažko.

Z dôvodu zasahovania všetkých záchranných zložiek  a zabezpečenia ich voľného  prístupu na miesto nešťastia pri železničnej nehode bola cesta I/18 v oboch smeroch (Žilina – Martin  a Martin Žilina)  na nevyhnutne potrebný čas úplne uzavretá. 

V súvislosti so železničnou nehodou  vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine začal  trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia.  Hmotná škoda bola predbežne vyčíslená na 2. 000 000,-€.

Presné príčiny ako aj okolnosti železničnej nehody sú v  predmetnom prebiehajúceho vyšetrovania. 

➡️ Vyšetrovateľ vykonáva na mieste prvotné úkony. Príčiny nehody budú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

➡️ Na mieste nehody zasahoval aj posttraumatický tím.

22:30 hod Pri zrážke dvoch vlakov, ktorá sa stala dnes v podvečerných hodinách za Vrútkami bol na pomoc privolaný aj záchranársky vrtuľník zo Žiliny. Posádka si po pristáti v blízkosti nehody prevzala do svojej starostlivosti najskôr 51-ročného muža, ktorý bol s vážnymi poraneniami viacerých častí tela prevezený do UN v Martine. Následne sa záchranári vrátili späť na miesto nešťastia pre ďalšieho pacienta, 43-ročného muža, ktorý bol s ľahšími poraneniami vrtuľníkom transportovaný do nemocnice v Ružomberku. Všetkým zraneným účastníkom nehody prajeme skoré zotavenie…

22:20 hod – AKTUALIZÁCIA: MIMORADNE UPOZORNENIE!!!
Cesta 1/18 za Vrútkami smer Žilina spustená v polovičnom profile, premávka púšťaná striedavo.
Križovatka Košická v Žiline plne prejazdná
Diaľnica D1 Turany- Dubna skala bude otvorená od 22:30

21:28 hod. Hovorkyňa Air-Transport Europe Zuzana Hopjaková uviedla, že na miesto nehody letela posádka záchranárov zo Žiliny a jedného pacienta v kritickom stave previezla do Martina. Následne sa posádka vrátila späť po ďalšieho pacienta.

Oficiálna správa HAZZ :🚨Hasiči zasahujú pri železničnej nehode v okrese Martin 🚨🚒

Hasiči momentálne zasahujú pri železničnej nehode, ktorá sa stala na trati v smere zo Žiliny do Vrútok, okres Martin. Po príchode na miesto udalosti bolo zistené, že rušeň narazil do odstaveného osobného vlaku.

Na mieste udalosti zasahuje 21 profesionálov z Martina, Žiliny, Trenčína, zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a z Bánoviec nad Bebravou a dobrovoľní hasiči z DHZO Sučany, Lipovec, Martin – Priekopa. Na mieste sa nachádzajú aj dva evakuačné autobusy HaZZ, v ktorých cestujúci nájdu dočasné útočisko.

20:04 hod.. Ako informoval hovorca ministerstva dopravy, na miesto smeruje minister dopravy Andrej Doležal. K nehode vlakov malo dôjsť tak, že osobný vlak ostal pokazený na koľají medzi Vrútkami a Žilina, kde mu na pomoc išla lokomotíva, ktorá zatiaľ z neznámych dôvodov neubrzila a došlo k silnému nárazu.

Aktuálne zasahujú všetky záchranné zložky pod Strečnom, kde malo dôjsť k zrážke dvoch vlakov.

Železničná doprava je zastavená, treba počítať s meškaním vlakov v oboch smeroch.

Cesta 1/18 popod Strečno je taktiež pre dopravu zatiaľ neprejazdná v dôsledku zásahu záchranných zložiek a vrtuľníka.

Situáciu budeme sledovať. Bližšie informácie zatiaľ nie sú. Podľa našich informácií malo dôjsť k zrážke osobného vlaku a lokomotívy.

Foto: fcb