Ministerka vnútra: dobrovoľných hasičov už ľudia vnímajú úplne inak
Text: Michal Paška, Richard Šopor
Foto: Michal Paška
Ako sme vás informovali hneď v piatok 10. mája 2019, dobrovoľní hasiči v liptovskom regióne dostali 16 nových zásahových vozidiel Iveco Daily.
Odovzdala im ich ministerka vnútra SR Denisa Saková spolu so štátnym tajomníkom rezortu Rudolfom Urbanovičom, prezidentom Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky Alexandrom Nejedlým a Vendelínom Horváthom, generálnym sekretárom Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR.
Ministerka vnútra SR Denisa Saková po odovzdaní hasičského vozidla v obci Dúbrava, kde zakončila svoj piatkový program v Liptove, ochotne odpovedala na otázky portálu www.liptov112.sk.
V liptovskom regióne ste odovzdali 16 nových vozidiel. Koľko ich bude v rámci celej republiky?
„Na Slovensku si tieto vozidlá postupne prevezme 365 dobrovoľných hasičských zborov. Nová technika bola zakúpená v rámci projektu Ministerstva vnútra SR „Zvýšenie odborných a intervenčných kapacít na regionálnej a lokálnej úrovni“. Ten realizujeme vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja cez Operačný program Kvalita životného prostredia.“
Ako sa vám tu páčilo, ako vás dobrovoľní hasiči či starostovia privítali?
„Musím povedať, že po viac ako ročnom pôsobení na poste ministerky vnútra ma ľudia viac spoznávajú. Privítanie v Liptove bolo veľmi srdečné, za čo veľmi ďakujem. Aj pri odovzdávaní nových vozidiel si uvedomujem, že povedomie ľudí ohľadne dobrovoľného hasičstva na Slovensku sa úplne zmenilo.“
Kedy vlastne vznikla myšlienka postupne modernizovať vybavenie dobrovoľných hasičských zborov?
„Myšlienka vznikla ešte v roku 2008. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák hovoril o tom, ako dobrovoľné hasičské zbory, ktoré majú na Slovensku viac ako storočnú tradíciu, treba doslova postaviť na nohy. Dnes sa ukazuje, že to bola správna myšlienka. Evidujeme viac ako 100 tisíc dobrovoľných hasičov a máme viac ako 1600 dobrovoľných hasičských zborov.“
To je veľké číslo, ktoré musí byť cítiť aj pri pomoci profesionálnym hasičom.
„Je to ozaj masa fyzickej sily. Veď asi 30 000 z nich je pripravených k okamžitému zásahu. Je to veľmi viditeľné, keď našim profesionálom držia chrbát v druhej línii. Či už bojujú proti požiaru, alebo odstraňujú následky prívalových dažďov alebo snehových kalamít. Jednoducho je to vidieť aj na spokojnosti občanov. Pomoc a sila: jednak fyzická, ale aj technickej podpory, ktorú majú profesionálni i dobrovoľní hasiči, je na mieste do niekoľkých minút.“
Dobrovoľných hasičov je čoraz častejšie vidieť aj pri zásahoch profesionálnych zborov, o čom hasiči často aj informujú pri reportoch zo svojich zásahov.
„Dobrovoľných hasičov spomenieme vždy, keď pri nejakom väčšom zásahu pomáhajú profesionálnym hasičom. Je to aj prejav našej vďaky a rešpektu voči tomu, čo robia. Z ich strany je to dobrovoľná aktivita, ktorá je robená nezištne. Robia to na úkor svojej rodiny, priateľov, voľného času. Idú a rozhodnú sa pomáhať ľuďom, čo sú v núdzi. To je na tom najkrajšie a za to im úprimne ďakujem.“
Od dobrovoľných hasičov prejdime na záver k vám… Čo považujete za najťažšie na vašej práci?
„Asi vždy priniesť a vždy mať taký spravodlivý pohľad na vec. Taký triezvo – praktický.“
Naopak, čo vás najviac na práci teší?
„Keď vidím, že rozhodnutia a práca, ktorú s kolegami robíme, prináša úžitok najmä ľuďom.“
Na vašom Facebookovom profile vidieť, že máte veľmi pozitívny vzťah k horám. Pod rezort vnútra patrí aj Horská záchranná služba. Chystáte nejaké investičné aktivity aj pre túto zložku záchranného systému?
„Áno, chystáme tri veľké rekonštrukcie budov pre horských záchranárov, konkrétne vo Fatre, v Jasnej a v Žiarskej doline. Chceli by sme v najbližšom období zahájiť jednotlivé stavby. Aj naši horskí záchranári si zaslúžia, aby mali vytvorené adekvátne podmienky na svoju náročnú prácu.“