Aktuálne z hôr

Muža sa žiaľ zachrániť nepodarilo

V utorok 28. 12. 2021 v popoludňajších hodinách, na známych lyžiarskych bežeckých tratiach pri Liptovskej Kokave došlo k náhlemu úmrtiu osoby mužského pohlavia.

Podľa informácií z KOS ZZS mužovi (64) na parkovisku pri odstavenom osobnom motorovom vozidle, prišlo náhle nevoľno a skolaboval. UDALOSŤ pri ohlásení na tiesňovú linku bola vyhodnotená ako „KOLAPS N“(naliehavý) a bola vyslaná posádka ZZS RZP. Počas cesty na adresu sa však stav pacienta zhoršil, a bola začatá TANR (telefonická resuscitácia, počas ktorej operátorka inštruovala záchrancov, ako oživovať) a  vyslaná rýchla lekárska pomoc. Prvotne tak nebol dôvod na vyslanie DHZo Liptovská Kokava s  ich AED, stav pacienta sa zhoršil pred príchodom posádky ZZS.

Následná resuscitácia žiaľ nebola úspešná a lekár mohol už len skonštatovať smrť postihnutého muža. Na miesto bola privolaná hliadka polície, ktorá zotrvala na mieste, až do príchodu obhliadajuceho lekára.

Ak sa stanete svedkom takejto, alebo podobnej udalosti. Zachovajte kľud a rozvahu. V prvom rade skontrolujte základné životné funkcie postihnutej osoby a bezodkladne kontaktujte bezplatnú linku 155, alebo 112. V takýchto prípadoch je každá minúta rozhodujúca.