Krimi

Muži z Liptova platili nájdenou platobnou kartou

Ružomberskí policajti stotožnili mužov, ktorí mali neoprávnene použiť platobnú kartu na  drobné platby. 38-ročný Dušan (z Ružomberka) mal 04. júna v ranných hodinách v meste Ružomberok  nájsť platobnú kartu. V ten istý deň mal  platobnou kartou vykonať tri drobné platby v celkovej výške 27,12 eur. Následne platobnú kartu poskytol  24-ročnému Matúšovi (z Ružomberka), ktorý mal vykonať päť drobných platieb v celkovej výške 46,65 eur. Vyšetrovateľ Policajného zboru mužov obvinil  z prečinu neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty.  Obvinení muži sú stíhaní na slobode.

Odporúčania polície k platobných kartám:

  • Napriek tomu, že platby kartou sú rýchle bezpečné a pohodlné, nemali by sme zabúdať na základné pravidlá bezpečného používania platobných kariet.
  • Svoju platobnú kartu nikomu nepožičiavajte, vystavovali by ste sa zbytočne riziku jej zneužitia.
  • Identifikačné číslo platobných kariet (PIN kód) si nikdy nezapisujte na platobnú kartu, ani ho nenoste spolu s kartou na jednom mieste.
  • Pri platení platobnou  kartou v reštaurácii či v obchodoch, vždy musíte vidieť manipuláciu s ňou od začiatku až do konca, inak vám hrozí strata peňazí.
  • Pri výbere peňazí z bankomatu si strážte svoje súkromie, vyberte si bankomat, ktorý je dobre osvetlený, dávajte pozor, či vás niekto nesleduje príliš zblízka. Finančnú hotovosť aj kartu hneď po ukončení transakcie bezpečne uschovajte.
  • Neposkytujte údaje o svojich účtoch, ani číslach platobných kariet. Ak robíte nákup na internete a platíte kartou, používajte overené internetové obchody, pýtajte sa na referencie. Taktiež odporúčame neuchovávať ani nezasielať iným osobám fotokópie /údaje z platobných kariet. V prípade, že sa páchateľovi podarí prekonať zabezpečenie Vášho zariadenia alebo zariadenia Vášho známeho, tak páchateľ získa prístup k týmto údajom bez Vášho vedomia, resp. podozrenia.
  • Pravidelne kontrolujte, či máte platobnú kartu pri sebe. Ak zistíte jej stratu alebo odcudzenie, okamžite to nahláste finančnej inštitúcii, ktorá kartu vydala, z dôvodu jej zablokovania a v prípade krádeže nahláste túto skutočnosť aj polícii.
    • Text: PZ SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *