NÁRODNÁ RADA DALA ZELENÚ: PRAVIDLÁ CESTNEJ PREMÁVKY PREJDÚ ZMENAMI
S cieľom zvýšiť bezpečnosť na cestách a znížiť počet dopravných nehôd pripravilo ministerstvo vnútra rozsiahlu novelu zákona o cestnej premávke, ktorú dnes schválila Národná rada SR.
Čo všetko sa zmení?
Sprísnia sa sankcie pre cestných pirátov.
Posilní sa ochrana chodcov – chodec bude mať prednosť na priechode po novom už vtedy, keď sa zjavne chystá na tento priechod vstúpiť; stále však nebude môcť vstúpiť na priechod náhle. Pred vstupom na priechod bude povinný sledovať situáciu v premávke a brať ohľad na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel.
Platiť bude zákaz používania mobilov na priechode spôsobom, ktorý znižuje schopnosť sledovať situáciu na ceste.
Sprísnia sa pravidlá pre elektrokolobežky – na chodníku budú zakázané.
Policajný zbor bude môcť riešiť prostredníctvom objektívnej zodpovednosti širší okruh porušení pravidiel cestnej premávky.
Vodičský výcvik aj skúška budú rozdelené na teóriu a prax.
Zavedie sa nový program na nápravu recidivistov.
Na chodníku budú môcť jazdiť cyklisti mladší ako 15 rokov, v súčasnosti je hranica 10 rokov.
Zavedie sa zákaz alkoholu a návykových látok pre spolujazdcov v prípade motocyklov alebo viacmiestnych bicykloch vrátane turistických atrakcií ako beerbike.
V súčasnosti platný zákaz predchádzania pre kamióny na diaľnici ostane zachovaný aj po novele zákona.
Každý vodič taxislužby bude musieť spĺňať prísnejšie podmienky.
Mestá a obce dostanú jasnú legislatívnu oporu pri regulácii plateného parkovania.
zdroj: fcb MV SR











