Zaujímavosti

NÁRODNÝ DEŇ TIESŇOVÉHO ČÍSLA 112 JE V KALENDÁRI SYMBOLICKY 1. 12.

Za prvých 10 mesiacov roku 2021 operátori zaznamenali viac ako 825 tisíc volaní na tiesňovú linku, prijali takmer 16 tisíc SMS správ a 2,7-tisíc volaní prostredníctvom eCallu. Najčastejšie prichádzajú volania z Košického a najmenej z Trenčianskeho kraja. Najviac volaní je v rámci nočných hodín z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu.

💬 „Operátori 112 sú prvým kontaktom medzi volajúcim a záchrannými zložkami a po prijatí hovoru musia okamžite vyhodnotiť situáciu, aby sa na miesto dostala včas správna pomoc. Okrem samotného stresu zo situácií musia zvládať aj rôzne reakcie volajúcich. Často sú to práve operátori, ktorí svojimi radami zachraňujú životy,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Pri príležitosti Národného dňa 112 minister vnútra poďakoval všetkým operátorom 112, ako aj ďalších tiesňových liniek na záchranné zložky, či už sú 150 (hasiči), 155 (záchranná zdravotná služba), 158 (polícia) alebo 18 300 (horskí záchranári).

Volať na tiesňové číslo 112 sa dá bezplatne a nepretržite, 24 hodín denne.
Nezneužívajte číslo 112, ak pomoc skutočne nepotrebujete, lebo linku blokujete a znemožňujete sa dovolať človeku, ktorý je naozaj v tiesni. Raz aj vy možno budete potrebovať pomoc. Tieseň je stav, pri ktorom je bezprostredne ohrozený život, zdravie, majetok alebo životné prostredie a postihnutý je odkázaný na poskytnutie pomoci.

text + foto: MV SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *