V posledných dňoch zaznamenávajú ochranári a lesníci nápor nelegálnych zberačov lesných plodov hlavne v chránených územiach Nízkych a Vysokých Tatier.
V Kamenistej doline zasahovala Polícia v spolupráci s ochranármi a majiteľmi pozemkov, keď zaznamenali vstup autami do štvrtého stupňa ochrany zberačmi z Pribyliny. Na mieste bola prichytená skupina trinástich ľudí, kde dvaja skončili na policajnom oddelení.
Ako povedal riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko: „Keď človek ide po turistickom chodníku a dá si tento plod do úst, je to príjemným osviežením. Tu fungujú organizované skupiny, ktoré predávajú plody lesa obchodníkom, ktorí to vyvážajú ďalej,“
V stredu 19. 07. 2023 súd v superrýchlom konaní odsúdil dvoch mužov na peňažné tresty. Ostatní boli poučení a upozornení.
„Pohybovali sa mimo turistického značeného chodníka, vozidlami nelegálne vstupovali na lesné cesty a do doliny národného parku a títo zberači si koledujú o stret s medveďom,“ ozrejmil Pavol Majko.
Dozrievanie čučoriedok, lesných jahôd, malín či rôznych druhov húb je spojené s ich hromadným a opakovaným zberom v miestach, kde to nie je povolené. Zákaz zbierať lesné plody platí v treťom až piatom stupni ochrany, kde je prioritou ochrana rastlín a živočíchov, ktoré sa tu nachádzajú. Ministerstvo životného prostredia upozorňuje, že na väčšine územia národných parkov Slovenska je zber týchto lesných plodov zakázaný a apeluje na všetkých návštevníkov, aby svojím konaním neohrozovali prírodu a správali sa zodpovedne. Výnimkou sú len národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra. Aj tu je však zber povolený len na vyhradených miestach a pre vlastnú spotrebu.
Dohľad nad dodržiavaním zákona o ochrane prírody a krajiny vykonávajú zamestnanci správ národných parkov resp. dobrovoľní strážcovia prírody, ktorí sa po chránených územiach pohybujú. Za porušenie tohto zákazu môžu strážcovia prírody uložiť previnilcovi pokutu, v blokovom konaní až do výšky cca 66 eur, ako aj odobratie nazbieraných lesných plodov. Vo výnimočných prípadoch umožňuje zákon uložiť zberačom pokutu až takmer 3 320 eur.
Častým problémom je práve správanie sa zberačov v chránených územiach. V snahe nazbierať v čo najkratšom čase najviac lesných plodov používajú na zber pomôcky, ktorými poškodzujú prírodu. V hustom poraste čučoriedok, ktorý ochraňuje pôdu a napomáha tvorbe humusu, vyšliapavajú chodníčky, ktoré sa stávajú možným zdrojom erózie. Zanechávajú po sebe odpad a tým, že sa pohybujú mimo turistických chodníkov, rušia pokoj aj v odľahlých zónach od skorých ranných hodín až do zotmenia. Z toho dôvodu pripravujú tatranskí strážcovia v spolupráci s vlastníkmi pozemkov a políciou akcie proti nelegálnym zberačom lesných plodov.
Na lesné plody je odkázané veľké množstvo živočíchov, ktoré si počas leta a jesene robia tukové rezervy pre prežitie v zimnom období. Ich zber preto nesúvisí len s tým, že živočíchy prichádzajú o prirodzenú potravu, ale zberači ich často rušia. Medzi takéto živočíchy patrí najmä medveď hnedý, ale aj drobné hlodavce a rôzne druhy vtákov, pre ktoré sú lesné plody významným sezónnym zdrojom potravy.
zdroj: minzp.sk, tv markiza