Požiare

Nepriaznivé počasie preverilo aj dobrovoľných hasičov

V súvislosti s poveternostnou situáciou – silná búrková činnosť zasahovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru v Žilinskom kraji v priebehu dňa 22.8.2022 v čase od  6:00 do 6:00 dňa 23.8.2022 celkom 4-krát.

Príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Martine zasahovali 1-krát, príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Dolnom Kubíne zasahovali 2-krát  a príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku zasahovali 1-krát.

Zároveň 5-krát zasahovali aj členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí Liptovský Hrádok, Nižná, Podbiel, Lokca Liptovský MikulášLiptovský Trnovec. Išlo o odstraňovanie spadnutých  a naklonených stromov z komunikácií a odčerpávanie vody zo zatopených priestorov. Celkom zasahovalo 10 profesionálnych a 20 dobrovoľných hasičov so 7-imi kusmi hasičskej techniky. V súvislosti s povodňovou situáciou na Hornej Orave bol vyhlásený 1.stupeň povodňovej aktivity na vodnom toku Oravica v meste Trstená, okres Tvrdošín.

DHZm Liptovský Hrádok: Dňa 22.8.2022 o 21:00 nás vyslalo operačné stredisko HaZZ v Žiline na ulicu ČSA ku spadnutému stromu vplyvom búrky . Po príchode na miesto v zložení Michal Guráň, Jakub Moravčík, Filip Malárik, Dominik Kubovčík, Otakar Benček a Miroslav Piovarči sme zistili, že strom vysoký približne 30 metrov spadnutý nebol, ale trafil ho blesk a hrozilo, že spadne na okolité domy. Zhodli sme sa, že strom bude treba spíliť. Po premyslení situácie Veliteľ Michal Guráň poveril Filipa Malárika, ktorý je školený na prácu vo výškach, aby na strom vyliezol približne do 15-metrovej výšky a uviazal lano, za ktoré ho potiahneme pri pílení. Práve toto sa Filipovi nakoniec podarilo aj v sťažených daždivých podmienkach . Následne veliteľ poveril Dominika Kubovčíka a Jakuba Moravčíka, ktorí sú školení pilčíci, aby strom odpílili. Zvyšní chlapi zatiaľ nachystali kladku a pripevnili lano o auto. Ďalej zabezpečili okolie a strom sa podarilo spíliť bez škôd. Na koniec sme pomohli uvoľniť prechod cez hrádzu popri Belej a akciu sme ukončili o 23:30. V zdraví sme sa vrátili na základňu

DHZo Liptovský Trnovec: Včera, 22.8.2022 bola jednotka DHZO Liptovský Trnovec vyslaná Krajským operačným strediskom v Žiline k viacerým popadaným stromom a konárom na ceste 2/584 a na ceste III. triedy 2213 smer Bešeňová, po hranicu okresu Liptovský Mikuláš – Ružomberok. Jednotka vyšla na miesto v zložení: Juraj Glemba, Pavol Fiačan, Peter Porubský a Adam Fiačan s technikou CAS 15 Iveco daily. Členovia cestu pomocou RMP a ručného náradia zpriechodnili.

DHZm Liptovský Mikuláš: Ako sa vraví zo zásahu na zásah. Presne toto zažila naša jednotka DHZm LM počas dnešného večera keď bola privolaná na požiar rodinného domu v Závažnej Porube kde vyrazila na dvoch vozidlách. Počas cesty na zásah bolo jedno vozidlo odvolané na iný zásah a to padnutý strom na cestu pred zdravotnou školou v LM. Jednotka sa po odstránení stromu z komunikácie pridala k likvidácii požiaru Závažnej Porube.

Opäť sa potvrdilo že dobrovoľní hasiči sú vždy pripravení zasiahnuť a pomáhať, pri rôznych udalostiach.

FOTO: DHZo Lipt. Trnovec, DHZm Lipt. Hrádok a DHZm Lipt. Mikuláš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *