Výzvy

OD AUGUSTA SA SPRÍSŇUJÚ TRESTY ZA NEZODPOVEDNÉ SPRÁVANIE VODIČOV

Pripomíname vodičom niektoré zmeny a zvýšené tresty za vážne porušenia dopravných predpisov, ktoré sú účinné od 1. augusta 2022. Prináša ich novela zákona o cestnej premávke. Najzásadnejšia zmena sa týka sprísňovania trestov za prekročenie povolenej rýchlosti a manipuláciu s telefónom počas šoférovania.

POKUTY ZA RÝCHLOSŤ

➡ Samotná výška pokuty sa v novele nemení. V blokovom konaní je najprísnejšia peňažná pokuta za rýchlosť od 250 do 800 eur, pri riadnom konaní je to od 500 do 1 000 eur.

➡ Avšak v prípade, že vodič tretíkrát a viackrát prekročí rýchlosť počas 12 mesiacov v obci o 50 km/h a viac, mimo obce o 60 km/h a viac je možné mu uložiť aj sankciu zákazu činnosti.

TELEFONOVANIE

➡ Držanie a obsluhovanie telefónu počas jazdy bez systému „voľné ruky“/hands free sa stane ďalším porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom.

➡ Zvýšia sa horné hranice pokút v blokovom (zo 100 na 150 eur) i v riadnom správnom konaní (z 200 na 300 eur).

➡ Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

➡ Telefonovanie cez Hands free, čo je systém voľných rúk, je v aute v poriadku a povolený.

„Týmito krokmi sledujeme väčšiu bezpečnosť na cestách. Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie motorového vozidla a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste ako aj seba. Cieľom je ochrana zdravia a životov,“ zdôrazňuje minister vnútra SR Roman Mikulec.

text + foto: PZ SR, MV SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *