LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ
Polícia opakovane vyzýva seniorov, aby boli opatrní a nevpúšťali do domov cudzích ľudí, ktorí sa k nim snažia votrieť pod rôznymi zámienkami
Polícia v Liptovskom Mikuláši pátra po doposiaľ neznámych páchateľoch, ktorí pod vymyslenou zámienkou podviedli dôchodkyňu.
V utorok 6. novembra napoludnie oslovili dvaja neznámi muži v mestskej časti Andice v Liptovskom Mikuláši 86 ročnú dôchodkyňu. Pod zámienkou, že pracujú pre Červený kríž a v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom rozdávajú dôchodcom debničku jabĺk a 200 eur na prilepšenie. S dôchodkyňou vošli do rodinného domu a požiadali ju o 300,- eur, vraj majú len 500-eurovú bankovku. Dôchodkyňa vošla do spálne a vybrala hotovosť 300,-eur. Jeden z páchateľov odišiel do vozidla, v ktorom si mal zabudnúť peňaženku a druhý požiadal dôchodkyňu o občiansky preukaz, z ktorého si mal odpisovať údaje. Následne z domu odišiel aj druhý z páchateľov, že ide po peniaze a už sa nevrátil. Vzápätí dôchodkyňa zistila, že zo skrine v spálni, odkiaľ predtým vyberala peniaze, jej chýba obálka s hotovosťou 1400,-eur a tiež aj mobilný telefón z kuchyne. Celkovo spôsobili dôchodkyni škodu za 1450,-€.
Prípad prevzal vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie vo veci zločinu krádeže. Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.
Polícia odporúča starším občanom, ktorí žijú osamotene, aby boli obozretní, opatrní a nenechali podvodníkmi zneužiť svoju dôveru a ochotu pomôcť. V prípade, že sa na nich nakontaktuje neznáma osoba, ktorá sa predstaví ako vnuk, vnučka alebo iný príbuzný, je potrebné si túto skutočnosť overiť a to zavolať deťom, vnukom a zistiť, či bol telefonát skutočne od nich, alebo od niekoho iného, kto si číslo možno náhodne vytipoval v telefónnom zozname.
Rovnako páchatelia používajú legendy vyplácania rôznych príspevkov a preplatkov, aj v tých prípadoch je potrebné mať na pamäti, že organizácie, ktoré tak robia, vopred obyvateľov informujú prostredníctvom obcí, napr. rozhlasom, informačných tabúľ alebo prostredníctvom médií.
Objasniť a odhaliť páchateľov je v týchto prípadoch pre políciu zložité, nakoľko pamäťová stopa u starších ľudí je veľmi slabá, získaný popis páchateľa je veľmi nepresný. A práve tento fakt podvodníci využívajú na páchanie trestnej činnosti.