Zaujímavosti

Operátorka horských záchranárov napísala knihu, je v nej 24 príbehov

Keď ste v horách a máte problém, vytočíte známe číslo 18 300. Dovoláte sa na operačné stredisko Horskej záchrannej služby.

Je dosť možné, že na druhej strane linky sa vám ozve hlas Kataríny Števčekovej z Liptovského Hrádku. Operátorkou tiesňovej linky horských záchranárov je 9 rokov. Za ten čas v práci zažila toho nepochybne veľa. Veď práve operátor je tým človekom, ktorý sa ako prvý dozvie o tom, keď je niekto v núdzi a potrebuje okamžite pomoc. Ide o mimoriadne náročné a zodpovedné povolanie.

V týchto dňoch Kataríne Števčekovej vyšla kniha, ktorej dala názov Denník písaný horami. „Keď ste súčasťou príbehov o prežití, odvahy v temných hodinách, boja aj oslavy, príbehov úsmevných, alebo so smutným koncom, ktoré nie raz krvácajú zo zradných svahov, nadchne vás ich spracovanie a vidíte v tom zmysel. A tak som z pohľadu operátorky opísala príbehy ľudí, ktoré sa stali v horách. Cieľom mojej knihy, ktorá je krokom do neznáma, je najmä prevencia,“ prezradila jej autorka.

Všetky príbehy sú založené na skutočných udalostiach, ponúkajú zamyslenie a pôsobia preventívne. „Knihu môžeme rozdeliť na dve časti. Prvá časť je informačná a poskytuje prehľad, ako postupovať v prípade záujmu stať sa horským záchranárom. Venuje sa aj poisteniu do hôr a popisuje, o čom je záchrana v horách. Druhú časť tvoria jednotlivé príbehy z horských oblastí,“ informovala Katarína Števčeková.

Priznáva, že niektoré príbehy môžu byť čitateľovi povedomé. Hory podľa jej slov však stále ponúkajú vzácnu chuť príbehov ľudí, ktoré v nás zanechajú spomienky ako presvedčivý argument, že nezabúdame.

Knihu si môžete objednať tu.

Text: Michal Paška
Foto:
dennikpisanyhorami.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *