NehodyZaujímavosti

Pamiatku obetí dopravných nehôd si uctili v Liptovskom Mikuláši

Evanjelický kostol a.v. v Liptovskom Mikuláši bol dnes dopoludnia dejiskom tradičných celoslovenských služieb Božích na Pamiatku obetí dopravných nehôd. Stalo sa tak pri príležitosti svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd.

Text a foto: Michal Paška

Tento ročník spomienky bol o to smutnejší, že práve počas tohto týždňa sa stala mimoriadne tragická dopravná nehoda pri obci Nitrianske Hrnčiarovce v časti Malanta, kde sa zrazil autobus s nákladným autom. Nehoda si vyžiadala 12 mŕtvych a viacerých zranených.

„Pri príležitosti Svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd treba myslieť aj na rodinných príslušníkov obetí a všetkých, ktorí prichádzajú do kontaktu s dopravnými nehodami – príslušníkov polície, hasičského a záchranného zboru, pracovníkov rýchlej záchrannej služby, lekárov, zdravotné sestry, ošetrovateľov. Cieľom Svetového dňa pamiatky obetí dopravných nehôd je upozorniť aj na nezodpovedné správanie sa niektorých účastníkov cestnej premávky. Prvýkrát si pamiatku obetí dopravných nehôd pripomenuli v roku 1993 vo Veľkej Británii,“ pripomenul vo svojom príhovore Milan Petrula, riaditeľ Úradu ekumenickej pastoračnej služby ministerstva vnútra SR.

Poskytol aj štatistiku dopravnej nehodovosti na Slovensku za prvých desať mesiacov tohto roka. Stalo 11 325 dopravných nehôd, čo je o 177 menej ako za to isté obdobie v prechádzajúcom roku. 4247 nehôd skončilo s následkami na živote alebo zdraví. Usmrtených na cestách bolo 192 ľudí – najmladšia obeť mala 5 rokov a najstaršia 86. V motorových vozidlách zomrelo 110 ľudí – 71 vodičov a 39 spolujazdcov. Zomrelo 50 chodcov (o 7 viac ako v rovnakom období vlaňajška), 11 cyklistov a 21 ľudí zahynulo na motorkách.

„Každoročne na našich cestách zomierajú desiatky ľudí. Každá takáto smrť je zbytočná a zasiahne rodinu a blízkych tým najhorším spôsobom. Žijeme v rýchlej dobe, kedy má pre nás minúta mnohokrát väčšiu hodnotu ako náš život. Snažme sa to zmeniť a zamyslieť sa nad tým,“ vyzval štátny tajomník ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič.

„Myslime dnes aj na záchranárov, hasičov a policajtov, ktorí prichádzajú na miesto dopravnej nehody medzi prvými. Sú to práve oni, ktorí poskytujú zraneným prvú pomoc. Modlime sa za ich odvahu a obetavosť, ktorú prejavujú každodenne pri svojej práci,“ dodal Rudolf Urbanovič, ktorý vyzdvihol náročnú prácu záchranných zložiek, za ktorú im poďakoval.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *