Aktuálne z hôr

Podmienky v horách pred otvorením letnej turistickej sezóny

Vplyvom teplého, slnečného počasia sa podmienky na turistiku výrazne zlepšujú. V Nízkych Tatrách sa malé snehové polia nachádzajú už len v severných a tienistých partiách, no každým dňom sa zmenšujú. Na niektorých turistických úsekoch stále prebieha ťažba dreva. Žltý TZCH Demänovská dolina – Siná je pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodný.

Vo Vysokých Tatrách sú turistické chodníky po hornú hranicu kosodreviny bez snehu a schodné, vyššie sa ešte nachádza sneh. V týchto častiach je sneh z rána tvrdý až ľadový, stále sú potrebné zimné doplnky a zimná výzbroj. Štátne lesy TANAP-u ako správca turistickej a informačnej siete na území Tatranského národného parku upozorňujú turistov, že v okolí modro značeného turistického chodníka od zastávky TEŽ Popradské Pleso k Popradskému plesu sa začalo s odstraňovaním suchých stromov, ktoré ohrozujú bezpečnosť návštevníkov. Turistov prosíme, aby v tejto lokalite zvýšili pozornosť a rešpektovali pokyny pracovníkov, ktorí stromy spiľujú.

Snehové polia sa na malých plochách nachádzajú aj na severnej strane Západných Tatier, ostatné časti turistických chodníkov sú schodné a bez snehu.

V Slovenskom raji sú turistické chodníky a tiesňavy otvorené a schodné. Upozorňujeme turistov, aby zvýšili opatrnosť na technických zariadeniach, hlavne na starších drevených rebríkoch a kovových stúpačkách.

V Poloninách sú turistické chodníky schodné bez obmedzení.

Turistické chodníky Malej Fatry sú bez snehu. Kvôli kalamite sú ťažko priechodné chodníky z Príslopu pod Suchým po Javorinu, Javorina – sedlo Brestov a Medziholie – Stohové sedlo. Turistické chodníky v Javorníkoch, Kysuckej vrchovine, Moravsko-sliezskych Beskydoch a Kysuckých Beskydoch sú otvorené, schodné a bez snehu. Odporúčame zvýšiť opatrnosť v úsekoch, kde prebieha ťažba dreva.

Hrebeň Veľkej Fatry, turistické chodníky v tejto oblasti aj v Lúčanskej Malej Fatre sú schodné a bez snehu. V celej dĺžke je už v súčasnosti sprístupnená Ferrata na Martinské hole. 

Predtým, než sa vyberiete do vysokohorskej oblasti, zvážte svoje schopnosti a možnosti. Upozorňujeme návštevníkov, že pokiaľ nedisponujú zimnou výzbrojou, odporúčame im vyhnúť sa snehovým poliam. Pri prechode cez snehové pole sa nešmýkajte a prechádzajte ním s najväčšou opatrnosťou, čo najkratšou trasou, najlepšie vo vyšliapanom chodníku. Počas teplých letných dní môžu turistov popoludní prekvapiť náhle zmeny počasia a búrky, na túru preto odchádzajte v skorých ranných hodinách. Jedným z najdôležitejších  prvkov pri plánovaní túry vo vysokohorskom prostredí je práve počasie. Sledovaním počasia a výstrah HZS značne znížite riziko nehody. Nezabúdajte na mapu, nabitý mobilný telefón, náhradné oblečenie, vysokú pevnú obuv, na dostatok jedla a pitia, lekárničku a svetelný zdroj. Do hôr neodchádzajte sami a trasu si neskracujte opustením turisticky značeného chodníka.

HZS z dôvodu urýchlenia prípadnej záchrannej akcie a poskytnutia pomoci dáva do pozornosti Aplikáciu HZS, ktorú si záujemcovia môžu stiahnuť do mobilu. Odporúča uzatvoriť poistenie, ktoré finančne pokryje náklady spojené so záchrannou a pátracou činnosťou. V prípade nehody, úrazu, alebo núdzovej situácie volajte NON STOP dispečing HZS 18300.

Všetkým návštevníkom prajeme veľa krásnych zážitkov z hôr – bez úrazov a  so šťastným návratom!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *