Výzvy

Polícia hľadá svedkov dopravnej nehody

Polícia v Liptovskom Mikuláši žiada občanov o pomoc pri vyšetrovaní dopravnej nehody, pri ktorej došlo k zrážke chodkyne. Dopravná nehoda sa stala 31. augusta 2016 v čase okolo 15.00 hod. na Garbiarskej ulici v Liptovskom Mikuláši na priechode pre chodcov pri reštaurácii Route 66.

Vodička jazdiaca na osobnom motorovom vozidle zn. Citroen C4 Picasso v ľavom jazdnom pruhu v smere na Liptovský Hrádok pred uvedeným priechodom pre chodcov nezastavila  a nedala prednosť chodkyni prechádzajúcej po priechode pre chodcov, a to aj napriek tomu, že vodič jazdiaci v rovnakom smere jazdy v pravom jazdnom pruhu zastavil, aby umožnil chodcom prejsť na druhú stanu vozovky. Následne došlo k zrážke chodkyne, ktorá utrpela ľahké zranenia.

 Za účelom náležitého objasnenia uvedenej dopravnej nehody žiadame vodiča motorového vozidla, ktorý v čase a mieste dopravnej nehody zastavil v pravom jazdnom pruhu a dal prednosť chodcom prechádzajúcim cez priechod pre chodcov, ako aj svedkov, ktorí by vedeli poskytnúť informácie k jej priebehu, aby sa prihlásili na Okresnom dopravnom inšpektoráte Okresného riaditeľstva Policajného zboru, ul. Komenského 841 v Lipt. Mikuláši alebo prostredníctvom bezplatnej policajnej linky 158.

V záujme predchádzania podobným dopravným nehodám upozorňujeme, že podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť. Obzvlášť pozorní by mali byť vodiči jazdiaci po cestách s dvoma a viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere. Na týchto cestách totiž často dochádza k situáciám, že vodič jazdiaci v jednom jazdnom pruhu zastaví a dá prednosť chodcom, no vodič jazdiaci v ďalšom jazdnom pruhu nezastaví a pokračuje v jazde ďalej aj napriek tomu, že chodci už prechádzajú cez priechod pre chodcov.

Pri prechádzaní cez cestu, zákon o cestnej premávke, ukladá chodcom povinnosť prednostne použiť priechod pre chodcov, podchod alebo nadchod. Chodci prechádzajúci cez priechod pre chodcov musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel a neprechádzať jednotlivo, ale v skupinách. Ak, vzhľadom na rýchlosť prichádzajúcich vozidiel, nemôže chodec cez vozovku bezpečne prejsť, nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov.

kpt. JUDr. Anna Poljaková

OR PZ v Liptovskom Mikuláši