Polícia upozorňuje, nešírte hoax, páchate trestný čin!

MIMORIADNE: ZÁVAŽNÝ HOAX HOVORÍ O VRAŽDÁCH V BRATISLAVE, JE TO VŠAK POPLAŠNÁ SPRÁVA A HĽADÁME JEJ ZDROJ (+ VÝZVA PRE VÁS)

V piatok večer ste nás doslova zaplavili screenshotmi o správe, podľa ktorej polícia v Bratislave tají, že sa našlo ďalšie telo ženskej osoby, ktorá mala byť umučená. Naše zapieranie má byť podľa týchto správ vecou taktiky v súvislosti s reálnym zločinom spáchaným na slečne Viole. Nič z tohto nie je pravda, čo sme si preverili operatívne aj v pokročilej nočnej hodine cez Polícia SR – Bratislavský kraj.

Ide o mimoriadne závažnú dezinformáciu, teda hoax. Šíri sa hlavne vo forme Stories na Instagrame, ale je už aj na Facebooku. Dosah môžeme rátať v desiatkách tisíc ľudí. Keď zoberieme do úvahy, že sa tento hoax šíri práve v piatok v noci, keď je veľa mladých ľudí vonku v meste, môže vyvolať panickú hystériu.

V tomto prípade existuje bezpochyby podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy, za čo hrozí trest za mrežami vo výmere až na dva roky.

Ďakujeme tým z vás, ktorí nás na tieto správy upozornili. Ako môžete vidieť, majú veľa podôb. Naši fanúšikovia sa k týmto správam dostali sprostredkovane. Preto naďalej pátrame po osobe, ktorá tieto správy napísala a publikovala ako prvá. Ak o tejto osobe viete, volajte na číslo 158 alebo nám píšte tu do súkromnej správy na Facebooku. Touto osobou sa budeme intenzívne zaoberať, tu naozaj končí každá sranda.

Svoju zodpovednosť si musia uvedomiť aj tí, ktorí takéto správy zdieľajú. Možno nechtiac, ale predsa sa stávajú súčasťou reťazca, ktorý vyvoláva paniku a môže mať fatálne následky.

O dezinformáciách je aj naša sesterská stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Šírenie poplašnej správy (Trestný zákon)

§ 361

(1) Kto úmyselne spôsobí nebezpečenstvo vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, ktorá je nepravdivá, alebo sa dopustí iného obdobného konania spôsobilého vyvolať také nebezpečenstvo, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Kto správu alebo iné obdobné konanie uvedené v odseku 1, hoci vie, že sú nepravdivé a môžu vyvolať opatrenie vedúce k nebezpečenstvu vážneho znepokojenia aspoň časti obyvateľstva nejakého miesta, oznámi právnickej osobe alebo Policajnému zboru alebo inému štátnemu orgánu alebo hromadnému informačnému prostriedku, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 2
a) a už bol za taký čin odsúdený, alebo
b) a spôsobí ním vážnu poruchu v hospodárskej prevádzke alebo hospodárskej činnosti právnickej osobe alebo v činnosti štátneho orgánu alebo iný obzvlášť závažný následok.

§ 362
Kto za krízovej situácie štátu spôsobí, čo aj z nedbanlivosti, nebezpečenstvo vážneho znepokojenia, malomyseľnosti alebo porazeneckej nálady aspoň u časti obyvateľstva nejakého miesta tým, že rozširuje poplašnú správu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

(https://www.lewik.org/…/sirenie-poplasnej-spravy-trestny-z…/)

zdroj: FCB PZ SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *