NehodyVýzvy

Polícia žiada o pomoc pri vyšetrovaní dopravnej nehody

Dňa 29. júna 2018 v čase o 16.40 hod. došlo na priechode pre chodcov na ul. Garbiarskej v Liptovskom Mikuláši, oproti Poľovníckej vinárni, k dopravnej nehode, pri ktorej bol zranený chodec.

Vodič osobného motorového vozidla Škode Felícia jazdil v pravom jazdnom pruhu v smere od centra mesta na Lipt. Hrádok, pričom na uvedenom priechode pre chodcov došlo k stretu s chodcom. Chodec pri dopravnej nehode utrpel ťažké zranenia.

V tejto súvislosti žiadame svedkov, ktorí by vedeli poskytnúť informácie k priebehu uvedenej dopravnej nehody, aby sa prihlásili na odbore kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru, ul. Komenského 841 v Lipt. Mikuláši alebo prostredníctvom bezplatnej policajnej linky 158.

 

V záujme predchádzania podobným dopravným nehodám upozorňujeme, že podľa zákona o cestnej premávke je vodič povinný dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť. Obzvlášť pozorní by mali byť vodiči jazdiaci po cestách s dvoma a viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere. Na týchto cestách totiž často dochádza k situáciám, že vodič jazdiaci v jednom jazdnom pruhu zastaví a dá prednosť chodcom, no vodič jazdiaci v ďalšom jazdnom pruhu nezastaví a pokračuje v jazde ďalej aj napriek tomu, že chodci už prechádzajú cez priechod pre chodcov.

 

Pri prechádzaní cez cestu, zákon o cestnej premávke, ukladá chodcom povinnosť prednostne použiť priechod pre chodcov, podchod alebo nadchod. Chodci prechádzajúci cez priechod pre chodcov musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel a neprechádzať jednotlivo, ale v skupinách. Ak, vzhľadom na rýchlosť prichádzajúcich vozidiel, nemôže chodec cez vozovku bezpečne prejsť, nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov.