Zaujímavosti

Pôrod v aute na diaľnici


„Som na diaľnici z Liptovského Hrádku do Mikuláša a rodím!“ Túto vetu si ako prvú v telefóne vypočul operátor tiesňovej linky 155 Miloš Bučány a okamžite začal konať. Hoci nás nastávajúca matka chcela pôvodne len požiadať, aby sme ju ohlásili na pôrodnici, kam smerovala so svokrom, pôrod sa rozbehol doslova v priebehu troch minút. Miloš preto zalarmoval záchranárov a posádku auta požiadal, nech vozidlo odstavia. Zastavili na frekventovanej ceste so zapnutými výstražnými svetlami len pár metrov od mesta.
„Inštruoval som ich ako majú postupovať, celú dobu som komunikoval s matkou a so svokrom, kým sa dieťatko nenarodilo. Najskôr bolo fialové, ale po inštruktáži ku stimulácii a vyčistení dýchacích ciest začalo plakať. Pupočníkovú šnúru malo obviazanú okolo krku, dali sme ju preč a pupočník podviazali. S matkou aj so svokrom sa super spolupracovalo,“ povedal Miloš.
Pôrod pritom prebehol v extrémne improvizovaných podmienkach, nemohli použiť ani autolekárničku, pretože bola v kufri a bolo nebezpečné vystúpiť z vozidla pre rútiace sa autá.
Na druhej strane sa opäť potvrdilo, že ak volajúci spolupracuje s operátorom, počúva, čo mu hovorí, všetko ide jednoduchšie a má nádej na šťastný koniec.
„Takéto hovory sú vždy mierne stresujúce a plné napätia. Vždy je to veľká zodpovednosť, aby všetko dobre dopadlo. Aby dieťatko bolo zdravé. Najlepšie je, keď počujeme detský plač, vtedy vieme, že je pri vedomí a dýcha, to je dôležité,“ dodal Miloš, ktorý je rád, že pomohol na svet novému životu. Mimochodom, bol to jeho druhý pôrod v takýchto podmienkach. Už pomohol odrodiť dieťa v aute na parkovisku.

Text + foto = OSZZS SR