Zaujímavosti

Požiar lesa v lokalite Brtkovica-cvičenie hasičov

Dobrovoľní hasiči z horného Liptova sa v sobotu 05. 11. 2022 stretli v Michalovskej doline, pri Kráľovej Lehote, kde sa konalo plánované taktické cvičenie. Okresný veliteľ dobrovoľníkov, Ing. Peter Hutka z Liptovskej Porúbky, celé toto cvičenie naplánoval a tematicky spracoval. Ani nepriaznivé počasie neodradilo hasičov aby prišli, aby sa niečo naučili, aby si vyskúšali prácu s jazierkovým systémom.

ĎIAĽKOVÁ DOPRAVA VODY A POUŽITIE JAZIERKOVÝCH SYSTÉMOV
PRI LESNÝCH POŽIAROCH V KOMPLIKOVANOM TERÉNE
– to bola hlavná téma taktického cvičenia okrsku číslo 5.

Ako nám veliteľ Hutka povedal: Účelom tohto cvičenia bolo: preveriť akcieschopnosť Dobrovoľných hasičských zborov v okrsku č. 5, zvýšiť odbornú
pripravenosť a praktické skúsenosti členov DHZ pri zdolávaní lesných požiarov a zároveň preveriť nasledovné činnosti:
• Preverenie schopností veliteľov jednotiek rozhodovať a koordinovať činnosť všetkých
členov jednotky.
• Preverenie spolupráce viacerých jednotiek počas zásahu.
• Dodržanie správneho postupu pri stavaní jazierkových systémov.
• Dodržiavanie správneho postupu pri vytváraní diaľkovej dopravy vody z čerpadla do
čerpadla, resp. z cisterny do cisterny.
• Správne používanie techniky, ochranných pomôcok a materiálneho vybavenia.

Námet cvičenia:

V Národnom parku Nízke Tatry pod vrchom Slemä vznikol lesný požiar, ktorý sa šíri po povrchu ale aj koreňovým systémom. Požiarovisko sa nachádza v strmom nedostupnom teréne v nadmorskej výške 1300-1500m n.m.

Tohto cvičenia sa zúčastnili DHZo Malužiná, DHZo Pribylina, DHZo Vavrišovo, DHZo Východná, DHZo Važec, DHZo Liptovská Porúbka, DHZo Jamník, DHZo Liptovský Peter a DHZo Liptovská Kokava. Cvičenia sa zúčastnili aj vybraní členovia obcí v okrese Opava ( ČR ), s ktorým má okres Liptovský Mikuláš medzinárodnú družbu. Nasadených bolo 66 hasičov na štrnástich kusoch hasičskej techniky, ako Iveco Daily, Tatra 148, Avia, čerpadlá a jazierkové systémy. Počas cvičenia bolo použitých ( 66 hadíc ) 53 hadíc typu B, 9 hadíc typu C a 4 hadice typu D čo predstavovalo dĺžku vedenia skoro 2 kilometre pri prevýšení 250 metrov.

Ako na záver tohto cvičenia povedal prizvaný rozhodca za OR HaZZ v Liptovskom Mikuláši pán Ján Nemsila, slúžiaci na hasičskej stanici v Liptovskom Hrádku : “ Odnášam si len a len dobré dojmy z tohto cvičenia. Teší ma, že aj v tejto dobe sa nájde takáto početná skupina dobrovoľníkov, ktorí chcú a vedia čo majú v takýchto situáciách robiť a ja za profesionálnych hasičov môžem len konštatovať, že ste dobre pripravení na zdolávanie lesných požiarov v ťažko prístupnom teréne. Teším sa na najbližšiu spoluprácu s vami.“

Veliteľ zásahu Hutka na záverečnom nástupe poďakoval všetkým zúčastneným a hlavne Urbárskemu pozemkovému spoločenstvu Liptovská Porúbka, že im umožnilo toto cvičenie vykonať v ich lesoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *