Výzvy

Pozor, bola vydaná výstraha pred silným vetrom a snežením v okrese Liptovský Mikuláš

Pripomíname veľmi nepriaznivú poveternostnú situáciu v nedeľu 30.1.2022.

Predpovedné materiály potvrdzujú veľmi nepriaznivú situáciu na zajtra. Bude silno veterno, nárazy vetra dosiahnu 60-90, ojedinele až okolo 100 km/h. Najsilnejšie nárazy očakávame na juhozápade Slovenska a pod Tatrami. Na najvyššie horské polohy sme zvýšili stupeň výstrahy na najvyšší – tretí – pretože tu vietor dosiahne silu mohutnej víchrice, pričom nie je vylúčené, že bude až orkán. Pozor na možné škody – môže dôjsť predovšetkým k padaniu konárov a stromov, poškodeniu striech, prípadne ďalších objektov. Vietor začne na západe slabnúť podvečer, pod Tatrami až v noci na pondelok.

Spolu s vetrom zajtra miestami očakávame aj sneženie, najviac na severe. Kombinácia sneženia a silného vetra výrazne skomplikuje dopravnú situáciu najmä na Orave, Liptove, Spiši a horských priechodoch Nízkych Tatier, kde bude dochádzať k sústavnej tvorbe snehových jazykov a závejov. Navyše, pod váhou snehu a silného vetra môže ľahšie dôjsť k pádu stromov. Sneženie bude v týchto regiónoch ustávať až v noci na pondelok, rovnako aj vietor.

Z dôvodu veľmi nepriaznivej poveternostnej situácie preto odporúčame zvážiť nutnosť pohybu a prepravy a prispôsobiť voľnočasové aktivity v exteriéroch, najlepšie ich presunúť na iný deň. [MŠ]