Pri záchrane v horách pomôže aj nová aplikácia

Text a foto: Michal Paška, Richard Šopor

Horská záchranná služba predstavila aplikáciu, ktorá vám v horskom prostredí môže byť veľmi nápomocná. Aplikácia nazvaná Horská záchranná služba okrem iného umožní privolať pomoc jedným tlačidlom.

Zľava: Jozef Janiga, Filip Maleňák a Juraj Jurčík, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne Generali.

„Za ostatných 10 rokov nám úrazovosť v horských oblastiach vysoko narástla. Sme približne na 180 percentách toho, čo bolo pred desiatimi rokmi,“ informoval dnes v horskom hoteli Popradské pleso zástupcov médií riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga, pričom poznamenal, že za ten čas sa aj výrazne zvýšila návštevnosť horských oblastí. Minulý rok horskí záchranári zasahovali pri takmer 3000 úrazoch.

„Najväčším problémom je v prípade núdze spôsob privolania pomoci, veľmi dôležitý je časový faktor: čím skôr sa dozvieme o úraze, tým skracujeme časť výjazdu. Čo je podstatné, je lokalizácia. To bol prvý faktor, prečo sme začali rozmýšľať nad novou aplikáciou. Prvú sme spustili v roku 2015 a mala okolo 65 000 stiahnutí. Mala aj svoje chyby, nemala všetky funkcionality, ktoré by sme chceli. Z tohto štandardu sme sa chceli odraziť a ísť ďalej. Zvýšilo sa pokrytie mobilnými operátormi, dátové služby sú prístupnejšie a využiť sme chceli aj lepšie možnosti,“ vysvetlil Jozef Janiga.

Aplikáciu vytvorila spoločnosť Medical Information Technologies. Podobné aplikácie prevádzkuje aj v Maďarsku, Rakúsku či Českej republike. „Predchádzajúca aplikácia nás poučila. Vďaka obrovskej znalosti Horskej záchrannej služby a veľkej podpore poisťovne Generali a vďaka tomu, že sme boli schopní aplikovať najmodernejšie technológie v oblasti vývoja mobilných aplikácií, vznikla po ročnej intenzívnej spolupráci nová aplikácia. Nadväzuje na pôvodnú a snaží sa ju ďalej rozširovať,“ povedal Filip Maleňák, riaditeľ spoločnosti Medical Information Technologies.

Aplikáciu zástupcom médií podrobne predstavil, zoznámiť sa s ňou môžete aj vy po kliknutí na tento odkaz. Stručne uvedieme, že vďaka aplikácií si môžete v horách privolať pomoc jedným tlačidlom. Jej súčasťou je elektronická kniha vychádzok a túr, varovanie a výstrahy v horských oblastiach či funkcia nazvaná miesta záujmu: aplikácia podľa GPS polohy zobrazí oblastné strediská Horskej záchrannej služby, najbližšie záchranné zdravotné stanice, databázu automatizovaných externých defibrilátorov (AED), horské chaty, meteostanice s aktuálnymi informáciami o počasí vrátane webových kamier. Aplikácia bude nápomocná aj v Česku, Maďarsku a Rakúsku: tiesňový hovor a núdzová SMS sú presmerované na Záchrannú zdravotnú službu alebo horskú službu danej krajiny.

Projekt je financovaný z Nadačného fondu poisťovne Generali pri Nadácii Pontis. Poisťovňa Generali je zároveň aj generálnym partnerom aplikácie a financovala jej tvorbu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *