Zaujímavosti

Repatrianti v troch karanténnych centrách si prezrú naše veľhory pohľadom z neba

Kynceľová  – 15. máj 2020 – Keď orly Zletia z Tatry a tiahnu na podolia, vidia Tatry presne tak, ako ich od 15. mája 2020 môžu vďaka daru vydavateľstva CBS vidieť repatrianti, ktorí sú ubytovaní v karanténnych centrách v Liptovskom Jáne, v Liptovskom Mikuláši i v Tatranskej Lomnici.  

Do zariadení  nachádzajúcich sa v priestoroch akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, Kúpeľno-rehabilitačného ústavu MV SR  v Liptovskom Jáne a Centra účelových zariadení – Inštitútu pre verejnú správu, Školiaceho zariadenia vzdelávania a prípravy v Novoveskej Hute poputovalo ako dar  spolu 260 fotokníh z edície Slovensko z neba (220 – Poprad z neba a 40 – Spiš z neba).  „Našim cieľom je spríjemnenie pobytu repatriantov, ale aj dobrovoľníkov či obslužného personálu, ktorý sa o ľudí s cestovateľskou anamnézou,  ubytovaných pod Tatrami, stará. Z pohľadu pilotov spoznajú nielen naše veľhory. Netradičný pohľad z vtáčej perspektívy sa im naskytne aj na hospodárske, kultúrne, športové, turistické, obchodné a politické centrum Spiša mesto Poprad. V našich publikáciách s názvom Poprad z neba a Spiš z neba nájdu tiež zábery, ktoré ešte doteraz možno nikdy nevideli, napríklad, perlu regiónu mestskú pamiatkovú rezerváciu Spišská Sobotu, ktorú navštívila aj britská kráľovná Alžbeta II.,“ opisuje dar pre karanténne centrá  riaditeľ vydavateľstva Milan Paprčka.

V oboch publikáciách plných leteckých pohľadov zachytili autori známe a možno trocha aj menej známe miesta.  Nechýba rozprávková krajinu hôr, lesov a kľukatiacich sa riek, v okolí   na viac ako 4 hektároch rozkladajúcom sa Spišskom hrade či duchovné stavby, akými sú Spišský Jeruzalem, Mariánska hora v Levoči či Spišská Kapitula s dominantou – Katedrálou sv. Martina. „Pohľadom vtákov môže odteraz spoznať  aj panenskú prírodu Slovenského raja, korytá horských riav, prielom Dunajca s odvážnymi pltníkmi či strmé zrázy Pienin, ktoré vo vás zanechajú zážitok na celý život. Unikátne letecké fotografie ich prenesú týmto nádherným regiónom ako na perutiach orla. Veríme, že sa tento dar  pre repatriantov ako aj ľudí, ktorí sa o nich starajú aj  inšpiráciou na výlet či dovolenku u nás doma na Slovensku,“ spresňuje pilot Milan Paprčka.

Ako ďalej uviedol, vydavateľstvo obdarovalo aj karanténne centrum zriadené v priestoroch  vzdelávacieho a doškoľovacieho zariadenia VS – Financie v Tatranskej Lomnici.  „Pre repatriantov a obslužný personál v karanténnom centre v Tatranskej Lomnici sme darovali 40 fotokníh s názvom Čarovné Tatry a Zamagurie. Fotografie v nej nemajú len jedného autora, ale presne 35. Sú to ľudia, ktorí pravidelne chodia zdolávať strmé štíty a nocovať do hôr. Sú to ľudia, ktorí trpezlivo striehnu na svoj záber. V knihe vďaka ich nadaniu a odhodlaniu nájdu, repatrianti i obslužný personál, ktorý sa o ľudí s cestovateľskou anamnézou ubytovaných v Tatranskej Lomnici stará, množstvo inšpirácie pre výlet či dovolenku v Pieninách i v Tatrách. Z každej fotografie dýcha totiž emócia, dobrá energia  a kus duše jej autora, ktorá si pamätá  príbeh jej vzniku,“ dodáva Milan Paprčka.

Vydavateľstvo celkovo vyčlenilo ako dar pre karanténne centrá po celom Slovensku spolu viac ako 9500 fotokníh.  Doteraz poputovalo do centier v Banskobystrickom, Bratislavskom Trnavskom, Trenčianskom, Žilinskom, Košickom i Prešovskom kraji spolu 2320 publikácií z edície Slovensko z neba a Čarovné Slovensko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *