PožiareVideoZaujímavosti

Skrat na mrazničke spôsobil obrovskú katastrofu

Jasná: Obrovský požiar v Jasnej v Nízkych Tatrách, nesie hrozivú bilanciu. 

Bolo 06. októbra 2015 ráno, krátko pred štvrtou hodinou, keď zaznel signál POPLACH na hasičskej stanici v Liptovskom Mikuláši.  Prvé informácie hovorili o zadymenej kuchyni hotela Junior. Na miesto smerovala  všetka dostupná technika zo staníc v Liptovskom Mikuláši a Liptovskom Hrádku.  Pri príchode na miesto udalosti, už bola kuchyňa v plameňoch a oheň sa rýchlo rozširoval po konštrukcii hotela. Hasiči v prvom rade evakuovali desiatky ubytovaných hostí, ktorí v tom čase spali. Následne boli povolané posily zo staníc v Ružomberku, Dolnom Kubíne, Popradu a na miesto smerovala aj Záchranná brigáda zo Žiliny. Do boja s obrovským požiarom bolo nasadených viac ako 50 príslušníkov hasičského a záchranného zboru, ktorí dva dni bojovali v ťažkých a extrémnych podmienkach.

Po viac ako 50 hodinách sa požiar podarilo lokalizovať a uhasiť.  Bilancia je tragická. Jedna osoba usmrtená, osem osôb zranených a niekoľko miliónové škody na majetku.  Aj napriek enormnej snahe hasičov a záchranárov boli škody obrovské.  Technika nespĺňala to, čo by bolo v tej chvíli potrebné. Aj napriek nasadeniu výškovej techniky z 5 okresov, táto technika nepostačovala, pre náročné podmienky a náročný terén v ktorom sa požiarovisko nachádzalo.

Dnes je to presne rok od tejto mimoriadnej udalosti v našom okrese s akým sa aj ten najskúsenejší  hasič stretne počas svojej kariéry málo kedy dva krát.  Paradoxom je, že aj taký spotrebič akým je klasický mraziak, ktorý máme snáď každý  v domácnosti, dokáže narobiť nečakanú katastrofu.  Obyčajný elektrický skrat dokáže narobiť obrovské škody a zmeniť ľudský život z minúty na minútu.  Materiálna škoda sa dá postupom času nahradiť, ale žiaľ, ľudský život, ktorý vyhasol už nedokážeme vrátiť.

Podľa našich informácií sa hotel Junior bude kompletne rekonštruovať.  Jeho podoba by mala ostať zachovaná, nakoľko tento hotel patril medzi jeden z najkrajších architektonicky v celej Jasnej.