Aktuálne z hôrZaujímavosti

Smutná štatistika za rok 2022

Koniec roka je vždy príležitosťou bilancovať. V uplynulom roku 2022 nás pri štatistikách zaujalo hlavne jedno číslo. Bol to mimoriadne vysoký počet úmrtí. Za posledné roky totiž počet úmrtí nedosial viac ako 40, avšak v tomto roku sa táto smutná bilancia skončila až pri čísle 56. Štatistiky za uplynulé roky sú zobrazené v grafe nižšie:

snehové lavíny. Tie si v roku 2022 vyžiadali až 5 obetí. 20. januára zahynul pod snehom mladý skialpinista. Problémom pri tejto nehode sa ukázala neznalosť a nevhodný výber terénu vzhľadom na aktuálne podmienky. Špeciálnym prípadom lavínovej nehody bola tá zo septembra 2022. Špeciálna bola hlavne svojím dátumom. Extrémne chladné počasie so silným snežením vytvorilo lavínové nebezpečenstvo ešte počas astronomického leta. V tomto prípade zahynul aj horský profesionál (horský vodca) so svojou manželkou. Táto nehoda nám  pripomenula, že niekedy ani skúsenosti a vedomosti nestačia a hory môžu prekvapiť aj ľudí, ktorí sa v horách pohybujú často. Ďalšia lavínová nehoda sa objavila už začiatkom tejto meteorologickej zimy pod Priečnym sedlom. Išlo o vysokohorských turistov, ktorí sa vybrali do Priečneho sedla a odtrhli lavínu. Lavíny v posledných rokoch postihovali skôr skialpinistov, no sú reálnym rizikom aj pre ostatných návštevníkoch hôr ako sú peší turisti a horolezci.

Z hľadiska nasadenia záchranárov, leteckej techniky a psov patria medzi najnáročnejšie niekoľkodňové pátracie akcie, ktorých tiež bolo v našich horách niekoľko. Chceli by sme preto pripomenúť aby sa turisti nevyberali do hôr sami, udali presné miesto svojho pohybu a pohybovali sa radšej na klasických turistických trasách.

Úrazy na horách sa nestávajú iba turistom a ľuďom, ktorí chodia do hôr za rekreáciou, ale pre niektorých sú aj domovom a pracovným prostredím. Zahynuli napríklad aj lesní robotníci vo Veľkej Fatre, pastieri v Malej Fatre a jeden pracovník lyžiarskeho strediska na Zverovke. Nezvyčajnou bola aj letecká nehoda dvoch vetroňov vo Veľkej Fatre. HZS je súčasťou Integrovaného záchranného systému, v rámci ktorého spolupracuje s ďalšími zložkami a zasahuje v prípade potreby aj v podhorí. Úmrtím sa bohužiaľ skončili štyri oživovania v spolupráci s posádkami RLP a RZP Zdravotnej záchrannej služby, ale aj niekoľko pátracích akcií v spolupráci s Policajným zborom SR a Hasičským a záchranným zborom.

Miesta výskytu smrteľných prípadov v roku 2022 možno vidieť na priloženej mape:

Zdroj: hzs.sk