Krimi

Dráma v Liskovej skončila streľbou

Aktualizácia, 27. januára 12:45

Lisková: Páchateľ zaútočil na policajtov, tí po varovaní začali strieľať. Muž zraneniam podľahol.

Pred 18-tou hodinou policajti z Obvodného oddelenia PZ v Liptovskej Teplej vykonávali v rodinnom dome v Liskovej policajné úkony. Pri tejto činnosti na nich zaútočil miestny 45 ročný Ferdinand dlhým nožom, pričom došlo k zraneniu policajta v dolnej časti tela. Zasahujúci policajti po varovaní niekoľkokrát vystrelili služobnou zbraňou. Po povolaní posíl a príchode PMJ na miesto udalosti Ferdinad zaútočil na ulici aj na nich. Policajti na svoju obranu použili strelnú zbraň, ktorou ho zranili. Pri prevoze do nemocnice následkom týchto strelných poranení podľahol. Zranený policajt bol sanitkou prevezený do ružomberskej nemocnice.

Polícia úkony na mieste vykonávala do neskorých večerných hodín, následne na základe uvedených skutočnosťí ďalšie vyšetrovanie prevzala inšpekcia ministerstva vnútra.

„V utorok 26. januára vo večerných hodinách bola policajná hliadka spoločne so súdnym znalcom z odboru psychiatria vyslaná do obce Lisková. Súdny lekár išiel vykonať vyšetrenie duševného stavu 45 ročného muža Ferdinanda P. Po príchode do rodinného domu 45 ročný muž najskôr slovne a následne fyzicky vojenským nožom v ruke napadol policajta. V chodbe domu bodol policajta do pravého stehna. Policajt aj s lekárom vybehli z domu k policajnej hliadke. Útočník vybehol za nimi a vyhrážal sa zabitím aj ostatným dvom policajtom. Policajti vyzvali muža, aby upustil od svojho protiprávneho konania, muž na opakované výzvy nereagoval, na čo policajti použili varovný výstrel do vzduchu. Muž sa vrátil do domu, medzitým boli na miesto privolané ďalšie policajné hliadky. O niekoľko desiatok minút muž vyšiel z domu a s vojenským nožom v ruke a vyhrážkami, že ich zabije sa rozbehol smerom k policajnej hliadke. Policajti opäť muža vyzvali, aby upustil od svojho konania, na výzvy nereagoval, na čo policajti použili varovný výstrel do vzduchu. Útočník opäť nereagoval a nožom bezprostredne ohrozoval policajta. Z dôvodu bezprostredného ohrozenia života a zdravia a po neuposlúchnutých márnych výzvach použili policajti proti útočníkovi zbraň. Útočník bol zasiahnutý niekoľkými strelami do spodnej časti tela. Na miesto bola ihneď privolaní pracovníci RZP, ktorí muža previezli do nemocnice, v ktorej muž zraneniam podľahol.

Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Ružomberku začal trestné stíhanie vo veci trestného činu útoku na verejného činiteľa.

V súvislosti s použitím donucovacích prostriedkov prípad vyšetruje vyšetrovateľ Inšpekčnej služby MV SR. „

Tlačová správa – Janka Balogová
hovorkyňa KR PZ v Žiline