Aktuálne z hôr

Trojdňová rozsiahla pátracia akcia

Od soboty 19. 09. 2020 je nezvestná 64 ročná žena z obce Jamník, ktorá sa v ten istý deň vydala v trojici žien z menovanej obce na brusnice na vrch Baranec. Podľa výpovede dvoch žien, ktoré boli spolu s ňou, túto videli naposledy v ten istý deň okolo 14 – tej hodiny. V tom čase už mali postupne zostupovať do doliny, kedže sa nachádzali až v pásme kosodreviny.

Ešte v sobotu podvečer dostali hlásenie a nezvestnej osobe záchranári Horskej záchrannej služby ( HZS ).

V nedeľu 20. 09. 2020 a pondelok 21.09. 2020 sa v lokalite pod Barancom a v miestach kde bola naposledy videná nezvestná, zúčastnilo rozsiahlej pátracej akcie cez 20 záchranárov HZS, kde za pomoci 9 psov, drona a rogala prehľadávali pásma kosodreviny, lesa a rúbanísk.

V utorok 22.09. 2020 sa do pátrania zapojilo aj 20 ľudí z dobrovoľných hasičských zborov z Liptovskej Kokavy, Malužinej, Jamníka, Liptovskej Porúbky a Liptovského Mikuláša, ktorí prehľadávali ešte neprejdené miesta. V ten istý deň v neskorých večerných hodinách bola pátracia akcia ukončená, žiaľ bezvýsledne. Nezvestnú ženu sa nepodarilo nájsť.

Vidieť odhodlanie dobrovoľníkov, ísť pomáhať a hľadať vo veľmi ťažkom a dostupnom teréne, niekedy na pokraji svojich síl a potom vidieť tú beznádej a sklamanie, je veľmi ťažké.

Každým dňom sa šanca na záchranu človeka v takomto teréne a prostredí rapídne zmenšuje. V horách je v nočných hodinách teplota pod bodom mrazu, ale aj napriek tomu, záchranári a hlavne rodina stále dúfajú, že sa nezvestná nájde.

Pamätajte, že v horách, či lesoch by ste nikdy nemali byť sami. Neoddeľujte sa od skupiny, buďte vždy na dohľad! Zoberte si zo sebou mobilný telefón s nabitou batériou! Oznámte rodine alebo známym polohu, kde máte v pláne ísť, prípadne mobilom oznámte zmenu trasy! Zoberte si zo sebou jedlo, pitie a odporúča sa aspoň jeden z odevov reflexnej, prípadne lepšie viditeľnej farbe.

Aktualizácia od HZS dňa 23. 09. 2020

Dňa 19.9.2020 v podvečerných hodinách bola horským záchranárom zo Západných Tatier nahlásená nezvestnosť 65 – ročnej Slovenky, ktorá spolu so skupinou zbierala lesné plody pod Barancom.  Posledný krát bola videná v miestach pod Barancom zo strany od Jakubovian. Hneď po nahlásení v sobotný večer bolo do pátracej akcie nasadených 8 záchranárov. Keďže sa počas noci hľadanú nepodarilo nájsť bola o súčinnosť požiadaná letka MV SR. Pátranie pokračovalo 20.9.2020 zo vzduchu v súčinnosti s vrtuľníkom letky MV SR, kde záchranári HZS prehľadávali celú lokalitu zo vzduchu  aj po zemi no bez výsledku. Zúčastnilo sa ho 26 záchranárov HZS a psovodov so služobnými psami.  Nasledujúce dni prebiehalo rozšírené pátranie so 40 zúčastnenými záchranármi,  kde prvý krát v histórii horskí záchranári nasadili do záchrannej akcie dron. V priebehu dvoch nasledujúcich dní s použitím všetkých náhradných zdrojov, ktoré k dronu majú sa prehľadávala daná oblasť z drnu aj po zemi. Dňa 23.9. bolo opätovné nasadenie  letky MV SR, psovodov HZS so služobnými psami, a traja policajní psovodi so psami, ktorí prehľadávali širšiu oblasť. Pátranie ďalej prebieha no zatiaľ bez výsledku. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *