Výzvy

Ústredný krízový štáb prijal kvôli koronavírusu tvrdé preventívne opatrenia

Opatrenia budú platiť od piatku 13. marca 2020 od 7.00 hod. Všetky školy budú zatvorené od pondelka 16. marca 2020 na dobu 14 dní.

Na Slovensku je v čase zverejnenia tohto aktualizovaného článku (štvrtok 12. marca 2020 o 22:59 hod) potvrdených 21 prípadov nákazy koronavírusom.

„Od pondelka 16. marca 2020 sú uzatvorené všetky školské a predškolské zariadenia, vrátane univerzít. Rovnako voľnočasové združenia“, povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini po dnešnom zasadnutí Ústredného krízového štábu.

„Od piatku 13. marca 2020 počnúc 7:00 hod sa zatvárajú akvaparky a lyžiarske strediská. Budú zatvorené všetky zábavné podniky, detské kútiky a cez víkend dôjde k uzatvoreniu nákupných centier s výnimkou drogérií, lekární a potravín. Reštaurácie zatiaľ zostanú otvorené,“ informuje Ministerstvo vnútra SR na svojej internetovej stránke.

Šéfka tohto rezortu Denisa Saková avizovala, že sprísnia kontroly na dodržiavanie karanténnych opatrení. Klientske a ostatné kontaktné centra budú od piatka 13. marca 2020 fungovať denne len tri hodiny. „Okrem toho bude v najbližších dňoch zastavená medzinárodná osobná, vlaková a autobusová doprava okrem nákladnej“, informovala Denisa Saková.

„Veľké hraničné priechody zatiaľ zostanú otvorené, ale zavádzajú sa na nich kontroly s tým, že na územie SR budú mať povolený vstup len osoby, ktoré sa preukážu oficiálnou formou pobytu – trvalým, prechodným, atď. a platným cestovným dokladom. Malé hraničné priechody sa zatvoria. Tieto osoby však budú musieť dodržať povinnú 14-dňovú karanténu. Osobám, ktoré dochádzajú za prácou z prihraničných obcí, sa odporúča vybaviť si potvrdenie od zamestnávateľa,“ informuje rezort vnútra.

Peter Pellegrini apeloval na občanov, aby sa nehanbili používať rúška. Štát ich už má na skladoch státisíce, začnú sa doručovať do zdravotníckych zariadení, občanom budú tiež rozdávané bezplatne v čakárňach, lekárňach a podobných miestach. Vyzval každého obyvateľa našej krajiny, aby sa správal zodpovedne, uvážlivo, k používaniu zdravého sedliackeho rozumu.

Súhrn opatrení prijatých po krízovom štábe 12. marca 2020:

Železničná doprava
Medzinárodné vlaky nebudú od 13. marca 7:00 hod premávať. Vnútroštátna osobná železničná doprava bude od soboty 14. marca 2020 premávať každý deň podľa grafikonu zodpovedajúcemu sobote. ZSSK pokračuje v pravidelnej dezinfekcii vozňov. Rovnako ŽSR dezinfikuje priestory staníc.

Autobusová doprava
Rovnako aj medzinárodné autobusové spoje nesmú premávať zo Slovenska, ani smerom na Slovensko od zajtra 7:00 hod.

Kamiónová preprava tovaru
Nákladná preprava je povolená ako na vnútroštátnych, tak aj medzinárodných trasách s cieľom zabezpečiť zásobovanie. Vodiči kamiónov musia byť vybavení ochrannými pomôckami.

Lodná doprava
Osobné výletné lode nesmú na Slovensku od zajtra 7:00 hod pristavovať. Preplávať územím bez zastavenia môžu.

Letecká doprava
Všetky medzinárodné osobné lety zo Slovenska aj na Slovensko budú zastavené po schválení Vládou SR.

Pošta
Slovenská pošta funguje v obmedzenom režime, podľa potreby upravuje otváracie hodiny. Pobočky podliehajú pravidelnej dezinfekcii.

Karanténa
Povinná 14-dňová karanténa pre všetkých ľudí, ktorí sa vrátia zo zahraničia (akýkoľvek štát) – nedodržanie sa trestá pokutou do výšky 1 650 eur.

Školy
Od pondelka 16. marca 2020 zatvorenie všetkých predškolských a školských zariadení, centrá voľného času či iné organizované voľnočasové aktivity pre deti.
Posun maturít o 2 týždne – odporúčaný posun prijímacích skúšok na vysoké školy.

Hranice
Veľké hraničné priechody zatiaľ zostanú otvorené, ale zavádzajú sa na nich kontroly s tým, že na územie SR budú mať povolený vstup len osoby, ktoré sa preukážu oficiálnou formou pobytu – trvalým, prechodným, atď. a platným cestovným dokladom. Malé hraničné priechody sa zatvoria.

Voľnočasové aktivity
Od piatka 13. marca 2020 zatvorenie lyžiarskych stredísk, wellness centier, zábavných parkov, aquaparkov, barov, diskoték, fitness centier, kúpeľov.
Zatvorenie kultúrnych zariadení – divadlá, kiná, múzeá.
Pokuta pre právnickú osobu, ktorá neuposlúchne je viac ako 10 000 eur.
Zákaz návštev v domovoch sociálnych služieb, domovoch dôchodcov, detských domovoch, zákaz návštev v nemocniciach.

Nakupovanie
Počas víkendu 14. – 15. marca 2020 v obchodných centrách možnosť nakúpiť len potraviny, drogériu či lieky, otvorené sú aj novinové stánky.
Pondelok 16. marca 2020 sa na krízovom štábe vyhodnotí situácia a rozhodne sa čo ďalej.

Služby pre občanov
Obmedzenie otváracích hodín na klientských centrách, či okresných úradoch na tri hodiny denne.
Obmedzenie fungovanie sociálnej poisťovne – agendu vybavujte emailom alebo telefonicky.
Špeciálna OČR – nakoľko deti sú doma zo zákona, nahlasuje sa telefonicky: netreba nikam chodiť osobne.
(Zdroj: Ministerstvo vnútra SR)

Spracovali: Richard Šopor, Michal Paška

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *