Nad územím Slovenska budú v rámci cvičných letov prelietavať vojenské lietadlá USA

Nad územím Slovenskej republiky budú môcť v období od apríla do mája 2016 prelietavať vojenské lietadlá Spojených štátov amerických. Ide o súčasť plánovanej a dlhodobo koordinovanej výcvikovej aktivity nášho aliančného partnera.

„Kolektívna bezpečnosť je v stredoeurópskom priestore kľúčová. Vzájomné zladenie postupov, či znalosť terénu umožňuje efektívne nasadenie spojeneckých jednotiek v prípade krízovej situácie, a to tak vojenského, ako aj nevojenského charakteru. Podobné výcvikové aktivity sú preto bežné, ako nad našim územím, tak aj nad územím ostatných členských štátov Severoatlantickej aliancie,“ povedal štátny tajomník rezortu obrany Ivan Máčovský.

Spojené štáty americké dostali povolenie na prelet lietadiel Hercules C-130 v nízkych letových hladinách. „Na tieto proelety boli vydané riadne diplomatické povolenia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v koordinácii s našimi ozbrojenými silami. Takéto prelety boli v rámci cvičení schvaľované aj v minulosti,“ vysvetlil štátny tajomník Máčovský.

Lety by mali byť realizované na severnom a strednom Slovensku. Rezort obrany touto cestou ubezpečuje obyvateľov, že všetky konkrétne prelety budú zo strany USA vopred ohlásené a dodržanie stanovených podmienok bude monitorované.

zdroj: MO SR
foto ilustračné : internet Military-Today.com