Krimi

Vandali na stanici v Liptovskom Mikuláši

Vandalizmus, ktorý sa udial počas noci z piatka 21. na sobotu 22. októbra 2022 na železničnej stanici v Liptovskom Mikuláši, spôsobil občianskemu združeniu Železničný klub Tatran veľkú finančnú škodu.

„O graffitoch, ktoré nás jedno letné ráno privítali na vozni Bm 20-41 990, sme vás ani neinformovali, vzhľadom na to, že sme nechceli fotografiami robiť reklamu ich autorovi a bez premeškania sme ich pracne odstránili. Vandalizmus, ktorý sa udial uplynulú noc, nám, žiaľ, spôsobil oveľa väčšiu finančnú škodu,“ napísali vo svojom príspevku zástupcovia OZ a ďalej o vandalizme pokračovali:

„Obraciame sa na vás s prosbou o pomoc ohľadom akýchkoľvek informácií, ktoré by nás priviedli k páchateľovi. Hľadáme prípadných svedkov, ktorí v noci na stanici v Liptovskom Mikuláši registrovali pohyb podozrivých osôb. Taktiež si vás úctivo dovoľujeme poprosiť o pomoc pri zabezpečení areálu, aby sme podobné škody v budúcnosti aspoň čiastočne eliminovali.“

V najbližších dňoch sa zástupcovia občianskeho združenia chcú usilovať o urýchlenú obnovu pôvodného oplotenia koľajiska bývalého depa, ako aj o rozšírenie jeho kamerového zabezpečenia:„Žiaľ, takýto druh vandalizmu páchaného na cudzom majetku, znehodnocuje prácu a maximálne demotivuje úsilie dobrovoľníkov, ktorí za vlastné peniaze, vo voľnom čase, zachraňujú historické vozidlá nie pre seba, svoj osobný prospech, ale pre celú spoločnosť, jej kultúrne obohatenie a potešenie. Iróniou je, že takéto zbytočné škody a neplánované výdavky nám vznikajú v ťažkých časoch, keď bojujeme s nárastom cien materiálov, energií, keď obraciame každé euro s cieľom, aby sme dokončili rozpracovaný projekt retro Tatranu,“ informovali dobrovoľníci z miestneho občianskeho združenia Železničný klub Tatran, ktorí chceli súpravu Tatranu v základnej štvorvozňovej zostave dokončiť a verejnosti predstaviť už v budúcom roku pri príležitosti 175. výročia železníc na Slovensku.So svojou prosbou sa obracajú aj na širokú verejnosť: „Prosíme vás o pomoc pri identifikácii páchateľov, prípadne zdieľanie. Žiaľ, kamera, ktorú máme nasmerovanú na opačnú stranu vozňa, kde došlo k škodám, nám zlyhala. Napriek tomu je na zázname zreteľne zachytený úmysel vlámať sa dnu a neúspešný pokus rozbiť okno aj na dverách od stanice. Bližšie zábery na tváre páchateľov by mohli byť ešte v zázname kamerového systému pantera 661.009, ktorý toho času stál vedľa depa na 8. koľaji v aktívnom odstavení. Udalosť sme včera ohlásili na polícii,“ dodali dobrovoľníci z Liptovského Mikuláša.

Zdroj : fcb Železničný klub Tatran