Viac turistov, viac práce pre horských záchranárov

Text a ilustračné foto: Michal Paška

Horská záchranná služba bilancovala letnú turistickú sezónu, ktorá trvala od polovice júna a pre turistov bola ukončená posledným októbrovým dňom. Horskí záchranári v porovnaní s vlaňajškom zaznamenali viac návštevníkov v horách, s čím súvisel aj náraz počtu úrazov.

„Oproti predchádzajúcemu roku stúpol celkovo počet úrazov o 19,08 %. Najväčší nárast úrazovosti sme zaznamenali v Západných Tatrách (80%), nasledovali Veľká Fatra (67%) a Nízke Tatry (45%). V porovnaní s rokom 2009 ide o 133 %-ný nárast úrazovosti v horách,“ informovala Horská záchranná služba.

Oproti minulému roku sa počet ošetrených Slovákov zvýšil z 237 na 302. U českých turistov bolo zaznamenaných 124 úrazov, u Poliakov počet úrazov v porovnaní s minulým rokom klesol.

„Výrazne narástol počet úrazov nemeckých turistov. Zo siedmych v minulom roku až na 23 v tejto letnej sezóne. Početnou skupinou, u ktorej sme zaznamenali zvýšenie počtu výjazdov, sú turisti z Izraela,“ uviedli horskí záchranári.

Žiaľ, vyšší je aj počet nehôd s tragickým koncom. Kým v roku 2018 v horách zomrelo 32 ľudí, k 7. novembru 2019 horskí záchranári evidujú už 34 obetí.

„K úrazom a nehodám došlo najčastejšie na turistických značených chodníkoch. Vážne nehody a uviaznutia registrujeme vo voľnom teréne. Ide najmä o nehorolezcov, ktorí sa pohybujú bez dostatočných skúseností, znalostí a vybavenia v horolezeckom teréne,“ zdôraznila Horská záchranná služba.

Tá sa však stále stretáva aj s nedodržiavaním základných pravidiel. „Ide napríklad o neskorý nástup na túru, prípadne pohyb v horách po zotmení, plánovanie túr bez dostatočnej časovej rezervy, pohyb počas búrkovej činnosti. Turisti veľakrát preceňujú vlastné sily. Apelujeme najmä na ľudí, ktorých navyše trápia zdravotné problémy,“ zdôraznili horskí záchranári.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *