Aktuálne z hôr

Záchranná akcia 76-ročného turistu na Baranci

Dňa 13.12.2023 v ranných hodinách prijala HZS žiadosť o pomoc od manželky 76-ročného slovenského turistu, ktorý v sobotu vystúpil na Baranec v Západných Tatrách so zámerom bivakovať tam. Po troch dňoch strávených vo vysokohorskom prostredí však prestal komunikovať s rodinnými príslušníkmi. Po prijatom tiesňovom hovore od jeho manželky, rozbehla HZS po mužovi rozsiahlu pátraciu akciu. Vzhľadom na veľké riziko vzniku hypotermie bolo aktivované ECMO pracovisko v Banskej Bystrici. O súčinnosť boli požiadané posádky VZZS zo staníc Žilina a Banská Bystrica, ktoré však pre zlé poveternostné podmienky nemohli let vykonať. Záchranári HZS našli turistu na vrchole Baranca podchladeného s telesnou teplotou 30,2°C v druhom stupni hypotermie, s poruchami vedomia a omrzlinami končatín. Po zateplení a poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti ho horskí záchranári transportovali na nosidlách UT 2000 cez Holý vrch do ústia Žiarskej doliny. Vďaka starostlivosti záchranárov sa stav pacienta počas transportu zlepšil. Následne bol odovzdaný v Žiarskej doline, privolanej posádke RLP, ktorá si pacienta prevzala do svojej starostlivosti a transportovala ho do nemocničného zariadenia.
Záchrannej akcie sa zúčastnilo 9 záchranárov HZS s 2 záchranárskymi psami a dronom HZS z oblastných stredísk: Západné Tatry, Nízke Tatry, Strediska lavínovej prevencie a Školiaceho strediska HZS.
HZS sa chce touto cestou poďakovať ECMO pracovisku F.N. Roosveltova v Banskej Bystrici za súčinnosť a koordináciu postupu pri tejto záchrannej akcií.

Zdroj + foto: hzs.sk