Aktuálne z hôr

Záchranná akcia pod Ďumbierom

Nízke Tatry: Padal asi 100 metrov a pôsobil si poranenie dolnej končatiny. Záchranári z Horskej služby pomohli jemu, aj jeho dvom spolulezcom. 

V poludňajších hodinách 31.1.2016 prišla na HZS žiadosť o pomoc pre 52-ročného českého horolezca. Pod nástupom do Modrého ľadu v severnej stene Ďumbiera sa v ľadovom tvrdom teréne pošmykol a po asi 100m páde si spôsobil poranenie dolnej končatiny. O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS z Popradu. Nakoľko vo vyšších polohách a na hrebeni fúkal silný nárazový vietor, vysadil pilot lekára v teréne pod zraneným a následne sa vrtuľník vrátil po dvoch záchranárov HZS na heliport do Jasnej. Obaja záchranári boli vysadení pod nástupom. Ku horolezcovi vystúpili pozemne a po zateplení, zafixovaní a ošetrení pacienta vykonali jeho cca 200m spust do údolia na miesto, kde ho do podvesu spolu s lekárom vzala posádka VZZS. Pacient bol transportovaný do zdravotníckeho zariadenia v Liptovskom Mikuláši. Následne sa posádka VZZS vrátila do doliny pre oboch záchranárov HZS, ktorých transportovala späť do Jasnej.

Z južnej strany Nízkych Tatier odišli do oblasti štyria záchranári HZS, ktorí vyviedli za pomoci fixných lán hore Huťkovým žľabom dvoch spolulezcov zraneného a následne s nimi zostúpili na Štefánikovu chatu a odtiaľ na Trangošku, kde mali odstavené vlastné motorové vozidlo.

Zdroj: hzs.sk